W środowe popołudnie w Drzewcach, gmina Olszówka, doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Pożar wybuchł w budynku gospodarczym, który właściciele przekształcili w kuchnię letnią. Na szczęście nikt nie został ranny, ale akcja gaśnicza była koniecznością i trwała ponad godzinę.
Przyjęcie zgłoszenia i pierwsze działania
Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej w Kole 17 września o godzinie 16:33. Na miejsce natychmiast wysłano jednostki ratunkowe z Koła oraz ochotników z Drzewiec i Ostrowa. Po przybyciu na miejsce strażacy szybko zorientowali się, że płonie budynek gospodarczy używany jako kuchnia letnia. Na szczęście w chwili wybuchu ognia nikt nie znajdował się w pobliżu, co pozwoliło uniknąć tragedii.
Strategia gaszenia i zabezpieczenia terenu
Strażacy rozpoczęli swoje działania od zabezpieczenia terenu wokół płonącego budynku. Następnie skierowano strumień wody bezpośrednio na ognisko pożaru. W trakcie akcji ratownicy wyciągali z wnętrza wyposażenie, które mogło podtrzymywać ogień, i gasili je na zewnątrz. Po ugaszeniu głównego źródła pożaru, przeprowadzono dokładne badanie budynku przy pomocy kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego. Urządzenia te nie wykazały żadnych dodatkowych zagrożeń, co pozwoliło na przewietrzenie budynku i zakończenie działań.
Efektywność i współpraca
W akcji gaśniczej uczestniczyło 16 strażaków z trzech różnych jednostek. Cała operacja trwała łącznie 1 godzinę i 5 minut. Dzięki szybkiej reakcji oraz efektywnej współpracy między zawodową strażą pożarną a ochotnikami sytuację udało się opanować bez większych strat.