Praca dla chętnych czeka w Poznaniu. Zobacz, na jakie zarobki możesz liczyć.

Sytuacja na rynku pracy w Poznaniu prezentuje się całkiem dobrze. Przyjrzyjmy się branżom, w których najłatwiej jest o zatrudnienie oraz godziwą pensję.

Sytuacja na rynku pracy w Poznaniu

Poznań jest jednym z miast, które dobrze wypadają na tle kraju zarówno w zakresie zatrudnienia, jak i wysokości zarobków. Na GoWork https://www.gowork.pl/praca/poznan;l codziennie pojawiają się nowe oferty pracy. Stopa bezrobocia w Poznaniu sięga obecnie 2%, co znaczy, że jest niższa, niż ta liczona dla całego kraju.

Na szczęście możemy chyba już odetchnąć i powiedzieć, że trudna sytuacja związana z pandemią nie wpłynęła negatywnie na nasz rynek pracy. Każdy, kto tylko chce, powinien znaleźć zatrudnienie.

Ile można zarobić w Poznaniu?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Poznaniu, na koniec sierpnia średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło dla tego miasta 6 278,25 zł. To doskonały wynik zważywszy na fakt, że dla Polski była to kwota w wysokości 5 843,75 zł.

Najwyższe stawki przeznaczone są dla stanowisk kierowniczych i managerskich. Kadra zarządzająca może zarobić nawet 10 000 zł brutto miesięcznie. Na dobre wynagrodzenie mogą liczyć również programiści, kierownicy produkcji i osoby na stanowisku HR Bussiness Partner.

Najmniejszą pensję otrzymują nauczyciele kontraktowi, urzędnicy, a także pracownicy gastronomii i hotelarstwa. Dla tych ostatnich minione 1,5 roku było wyjątkowo trudne.

Poznań — w jakich branżach jest najwięcej ofert pracy?

Niekwestionowanie przoduje tu branża automotive. Fabryka Volkswagena daje zatrudnienie aż 8 tysiącom osób, a nie jest to jedyne przedsiębiorstwo motoryzacyjne w mieście.

W tym roku firma Tuopu produkująca komponenty do samochodów stworzyła aż 450 stanowisk pracy dla poznaniaków.

Pracodawcami zatrudniającymi liczną kadrę są również uczelnie wyższe, Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Medyczny.

W dobie pandemii bardzo mocno rozwinęła się branża e-commerce. Wzmożona sprzedaż internetowa sprawiła, że pojawiło się wiele nowych ofert pracy dla pracowników magazynowych oraz kierowców. Przebierać wśród propozycji mogą zarówno kierowcy zawodowi z kat. C, C+E, jak i kurierzy poruszający się busami, samochodami osobowymi, dostawcy z lokali gastronomicznych itp.

Jak szukać pracy w Poznaniu?

Ze względu na dość dobrą i stabilną sytuację na rynku pracy, zdobycie stanowiska adekwatnego do swoich kwalifikacji oraz wykształcenia nie jest rzeczą niemożliwą. Przeglądaj regularnie, pojawiające się na GoWork oferty pracy i aplikuj na wybrane z nich. Przygotuj skrupulatnie swoje CV, pamiętając, że jest to wizytówka, która zrobi za Ciebie pierwsze wrażenie. Tylko to, co umieścisz w swoim życiorysie, ma szansę sprawić, że otrzymasz zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Wiele firm przeprowadza obecnie rozmowy kwalifikacyjne nie tylko w swojej siedzibie, ale również na odległość, przez telefon lub skype’a. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy lepiej się czują w zaciszu domowym. W kolejnym etapie procesu rekrutacyjnego zwykle pojawia się już osobiste spotkanie, jednak pozytywna reakcja na pierwszy etap wzmacnia już pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Zanim zdecydujesz się na pracę w danej firmie, sprawdź opinie o pracodawcy. Na GoWork poza ofertami pracy znajdziesz wiele wartościowych komentarzy pozostawionych przez pracowników.