6 powodów, dlaczego wymiana opon na zimę jest istotna

Opony zaliczają się do podstawowego wyposażenia samochodu, bez którego pojazd nie mógłby jeździć. Jednak ważne jest nie tylko to, czy auto w ogóle ogumienie posiada, ale jakiej jest ono jakości i czy dostosowane jest do warunków na drodze.

Nieuchronnie zbliża się czas, kiedy konieczna będzie wymiana opon na zimę. Doświadczony kierowca, który dba o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego powinien o tym wiedzieć. Jeśli będą nas interesowały warsztaty wulkanizacyjne w Poznaniu, to najlepiej wziąć pod uwagę Q Service Castrol. Cieszą się renomą i mamy gwarancję, że praca będzie wykonana w zgodzie z najwyższymi standardami, ale dlaczego właściwie powinniśmy opony wymieniać? Sprawdźmy!

Opony zimowe są z mieszanki dopasowanej do niskich temperatur

Pod wpływem niskiej temperatury opony letnie zaczynają twardnieć, przez co przyczepność spada. Mieszanki opon zimowych są przygotowane tak, by podczas jazdy w niskiej temperaturze zwiększała się elastyczność ogumienia, co z kolei pozwala zachować optymalną przyczepność.

Opony zimowe mają inny bieżnik

Bieżnik opon zimowych zaprojektowano pod kątem tego, by usuwał wodę i błoto spod kół, a przy tym ułatwił jazdę po śniegu i lodzie. Ma on znacznie więcej lameli niż bieżnik opon letnich i inaczej są one ułożone.

Krótsza droga hamowania

Ze względu na przyczepność i bieżnik opony zimowe mają znacznie krótszą drogę hamowania w trudnych warunkach aniżeli letnie. Zimówki poradzą sobie na oblodzonej drodze, tymczasem samochód z ogumieniem letnim wpadnie w poślizg. Może się zdarzyć, że kiedy kierowca na letnich oponach wyjedzie w trasę, a jezdnia będzie oblodzona, pojazd trzeba będzie zostawić na drodze, bo nie będzie w stanie jechać dalej.

Opony zimowe lepiej przenoszą siły poprzeczne na łuku jezdni

Jeśli jadąc w kolumnie aut wyposażonych w opony zimowe, mamy opony letnie, może się okazać, że nie poradzimy sobie z jazdą na łuku. I tutaj wracamy do tego, co było wcześniej – opony zimowe będą mieć lepszą przyczepność, a tym samym będą na zakrętach i łukach dobrze trzymać się nawierzchni.

Przy oponach zimowych szybciej ruszymy na skrzyżowaniu

Nie ma trasy, która uwzględniałaby tylko jazdę na wprost i bez zatrzymywania. Sygnalizacje świetlne i skrzyżowania nakazują hamowanie. Kiedy nawierzchnia drogi będzie śliska, a my będziemy mieć opony letnie, to nie tylko trudniej będzie nam się zatrzymać, ale później ruszyć z miejsca. Przy zimowych oponach szybciej opuścimy skrzyżowanie jeszcze zanim nadjadą inne pojazdy.

Wymiana opon wymagana w wielu krajach

W Polsce nie ma jasnego nakazu wymiany opon, ale dla bezpieczeństwa zaleca się odwiedzić wulkanizatora wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni. Jest jednak wiele europejskich krajów, gdzie nakaz wymiany jest i korzystanie z opon zimowych w poszczególnych miesiącach jest obowiązkowe. Oznacza to, że jeśli zamierzamy jechać za granicę zimą, lepiej wcześniej zapoznać się z przepisami i zadbać o odpowiednie ogumienie.