Projekt wsparcia wolontariackiego dla noworodków i ich rodziców

Pod opieką wolontariuszy będą mogły znaleźć się dzieci, pod warunkiem uzyskania zgody zarówno od ich rodziców jak i personelu medycznego. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia zdają sobie sprawę z faktu, że nie wszystkim rodzicom noworodków jest dane stale przebywać ze swoimi pociechami w szpitalu.

Zauważają oni, że różne sytuacje życiowe mogą tego wymagać – czasami dziecko jest wcześniakiem, co wymaga specjalistycznej opieki medycznej, a rodzice muszą równocześnie poświęcić czas na opiekę nad pozostałymi członkami rodziny. W niektórych przypadkach matki po porodzie borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami, uniemożliwiającymi im ciągłą obecność przy dziecku. Zdarza się również, że cała rodzina mieszkająca daleko od Poznania nie ma możliwości by regularnie odwiedzać nowo narodzonego malucha w szpitalu.

Wszystkie te okoliczności prowadzą do sytuacji, w której niemowlę musi spędzać czas samotnie. Taka izolacja może mieć wiele negatywnych skutków – od wzrostu stresu i poziomu lęku dziecka, przez obniżenie jego układu odpornościowego, aż po potencjalne długoterminowe konsekwencje, które mogą zaważyć na jego przyszłym rozwoju psychicznym.