Czołówka miast przyjaznych kierowcom

W głównym nurcie rankingu, który ma na celu rzetelne ocenienie sytuacji dla kierowców w polskich miastach, najważniejszym wyznacznikiem jest zasada fair play. Autorzy rankingu stworzyli system punktowy, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne odzwierciedlenie realiów panujących na drogach. W ten sposób, każde miasto jest analizowane indywidualnie, a potem wyniki są zestawiane i porównywane. Miasta zostały podzielone na dwie grupy w zależności od liczby mieszkańców – te mające mniej lub więcej niż 300 tysięcy.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę wiele czynników, aby określić, które miasto jest najbardziej przyjazne dla kierowców. Do kluczowych aspektów należą: tempo przemieszczania się pojazdów, liczba zgłaszanych kolizji oraz udogodnienia dla parkujących – takie jak rozbudowany system Park & Go. Analizowane były również koszty ponoszone przez kierowców – od ceny parkowania, przez koszty ubezpieczenia i wymiany opon, aż po średnie ceny paliw. Dodatkowo, ranking docenił miasta promujące ekologiczną jazdę, np. poprzez rozwinięty system carsharingu czy dostępność punktów ładowania dla samochodów elektrycznych.

Kolejny rok z rzędu tytuł najbardziej przyjaznego dla kierowców miasta przypadł Gdańskowi. To właśnie tam znajduje się imponująca sieć stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Drugie miejsce zdobył Kraków, który znacząco poprawił swoją pozycję (wzrost z 5. miejsca). Zauważono tam najkorzystniejsze ceny ubezpieczeń samochodowych. Na trzecim stopniu podium znalazły się ex aequo Szczecin i Bydgoszcz, które awansowały z czwartego i piątego miejsca odpowiednio. Największy spadek notuje Łódź – z drugiego na piąte miejsce w porównaniu do ubiegłego roku.