Studentów czeka wyższy czynsz: Ceny wynajmu mieszkań w Poznaniu zdecydowanie wyższe niż przed rokiem

Mimo że wakacje studenckie potrwają jeszcze niemal dwa miesiące, już teraz wielu studentów rozpoczyna poszukiwania swojego nowego lokum w Poznaniu. Niestety, wiadomości dotyczące kosztów najmu nie napawają optymizmem. Ceny wynajmu mieszkań w tym mieście, w porównaniu do ubiegłego roku, zauważalnie się podniosły. Dokonaliśmy analizy cen najmu dla różnych typów mieszkań dostępnych na poznańskim rynku: kawalerki, dwupokojowe i trzypokojowe mieszkania.

Od wielu lat rynek nieruchomości w Poznaniu jest dynamicznie rozwijany głównie dzięki studentom, którzy decydują się na studia na poznańskich uczelniach. Większość z nich wybiera długoterminowy najem mieszkań, co ma bezpośredni wpływ na ceny oraz na ilość dostępnych lokali na rynku. To zaś prowadzi do corocznego wzrostu cen wynajmu mieszkań.

Niestety wyraźne podwyżki cen, które można było zaobserwować latem 2022 roku, znacząco podniosły barierę finansową dla osób szukających mieszkań do wynajęcia w Poznaniu. Wzrost ten był spowodowany kilkoma istotnymi czynnikami. Głównym czynnikiem był wpływ inflacji oraz podniesienie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski (NBP), co w konsekwencji doprowadziło do znacznego wzrostu cen nieruchomości. W efekcie, wiele osób nie były w stanie uzyskać kredytu hipotecznego, co skierowało ich ku rynkowi najmu mieszkań.