Analiza kosztów związanych z utrzymaniem Enea Stadionu w Poznaniu

Szeroko znany Enea Stadion, położony w Poznaniu, przeszedł gruntowną modernizację, której oficjalne ukończenie ogłoszono we wrześniu 2010. Jego inauguracja była podkreślona koncertem światowej sławy artysty Stinga, który występował w towarzystwie London Royal Philharmonic Orchestra. Chociaż głównym celem tej inwestycji było przygotowanie obiektu na Euro 2012, to po tym turnieju głównym beneficjentem tej modernizacji pozostał Lech Poznań. W pewnym momencie swoje mecze rozgrywała tam również Warta.

Poznański ratusz postanowił odpowiedzieć na pytanie czy obecność tych dwóch klubów wpływała na wzrost kosztów utrzymania stadionu. Wszystko za sprawą radnego Mateusza Rozmiarka, który zwrócił się do urzędu o zestawienie wydatków związanych z utrzymaniem stadionu od 2011 roku.

Analiza finansowa Enea Stadionu ujawniła, że największe wydatki, nie uwzględniając amortyzacji, wystąpiły w ciągu dwóch pierwszych lat po jego przebudowie. Konkretnie mówiąc, wyniosły one 7 320 222 zł w 2011 roku, a rok później, w 2012 roku, kwota ta wzrosła do 9 895 287 zł.