Program Kawka Bis: Ostatni dzwonek na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania dla mieszkańców Poznania

Program finansowany przez miasto Poznań, znany jako „Kawka Bis”, daje obywatelom okazję do pozyskania subwencji na wymianę przestarzałych i mało efektywnych systemów ogrzewania. Celem tej inicjatywy jest zredukowanie poziomu emisji niezdrowych zanieczyszczeń do atmosfery poprzez zastąpienie tzw. „kopciuchów” – starych, trujących pieców, bardziej nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami ogrzewania.

Do dyspozycji uczestników programu kierowani są atrakcyjne środki finansowe, które mogą zostać przeznaczone na zakup i montaż takich systemów jak ogrzewanie gazowe, elektryczne, a także pompy ciepła czy też zestaw pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu wsparciu, beneficjenci mają szansę uzyskać pełną rekompensatę kosztów związanych z wymianą swoich starego pieca. Kwoty dofinansowania, które mogą sięgnąć od 12 000 zł do nawet 40 000 zł, są naprawdę imponujące i różnią się w zależności od wybranego systemu ogrzewania.

Od początku stycznia, gdy rozpoczął się nabór do programu, wpłynęło już aż 236 wniosków. Miasto zobowiązało się do wypłacenia dofinansowania na łączną kwotę przekraczającą 3 miliony złotych, co potwierdza duże zainteresowanie obywateli. Jest to ostatni rok oferowania tak korzystnych warunków, ponieważ od 2025 roku planowane jest zmniejszenie kwot dofinansowań. Jest to dodatkowy bodziec, aby jak najszybciej skorzystać z tej atrakcyjnej oferty.