Firma Luvena S.A. z Lubonia na celowniku WIOŚ za naruszenia przepisów ochrony środowiska

Luvena, zakłady przemysłowe z Lubonia, znane ze swoich trudności z przestrzeganiem norm ochrony środowiska, znalazły się pod lupą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Poznaniu. Odnotowano, że firma nie stosuje się do zarządzeń wydanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, co może prowadzić do poważnych sankcji.

Komplikacje związane z działalnością zakładów Luvena w Luboniu rozpoczęły się w 2022 roku. W odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców na „uciążliwe zapachy”, burmistrzyni Lubonia, Małgorzata Machalska, zdecydowała interweniować. Zwróciła się z prośbą o kontrolę zakładu do WIOŚ 26 sierpnia 2022 roku.

W tym samym dniu inspektorzy WIOŚ udało się na teren LUVENA S.A., gdzie na podstawie dokumentacji technologicznej oraz zeznań przedstawicieli firmy ustalili, że nie doszło do żadnej awarii powodującej emisję szkodliwych gazów czy pyłów do atmosfery. Jako główny czynnik powodujący „uciążliwości zapachowe” zidentyfikowano fosforyt pochodzący z Algierii, używany przez spółkę w procesie produkcyjnym. Fosforyt ten zawiera istotną ilość związków organicznych, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.