Poznańskie zwierzęta otrzymają darmową sterylizację i kastrację

W 2021 roku, poznański ratusz zdecydował o przeznaczeniu 200 tysięcy złotych na bezpłatne sterylizacje i kastracje psów oraz kotów. To działanie jest kontynuacją dotychczasowej polityki miasta mającej na celu ograniczenie problemu bezdomności wśród zwierząt.

Zestawienie wydatków prezentuje się następująco: 150 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na koty, a pozostałe 50 tysięcy na psy. Takie rozdzielenie środków wynika z faktu, iż część kotów domowych jest przez właścicieli wypuszczana na zewnątrz. Wiele badań naukowych dowodzi, że to właśnie ta grupa zwierząt przyczynia się do wzrostu populacji bezdomnych czworonogów, głównie przez niekontrolowane rozmnażanie oraz ucieczki, które uniemożliwiają ustalenie ich prawowitego właściciela – informuje ratusz.

Program jest dostępny dla mieszkańców Poznania, którzy są podatnikami w tym mieście. Obejmuje on także studentów uczących się na poznańskich uczelniach oraz osoby korzystające z pomocy socjalnej.

Planowane jest finansowanie operacji dla kotów (zarówno samic, jak i samców) oraz psów (tylko samic). Każdy właściciel może skorzystać z dofinansowania na dwa zabiegi rocznie. Konieczne jest jednak, aby zwierzę było zaczipowane. Czipowanie może być wykonane bezpłatnie bezpośrednio przed operacją w gabinecie weterynaryjnym. Dodatkowo, właściciele psów muszą przedstawić aktualne zaświadczenie o szczepieniu ich pupila przeciwko wściekliźnie.