5 maja 1829 roku: Otwarcie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i jej 195. rocznica

5 maja 1829 roku zapisuje się złotymi zgłoskami w historii polskiego czytelnictwa. Tego dnia, w Poznaniu, otwarto drzwi Biblioteki Raczyńskich dla szerszej publiczności. Ta niezwykła instytucja kulturalna jest aktualnie najstarszą działającą biblioteką publiczną na terenie naszego kraju. Jej założycielem był Edward Raczyński, który w statucie biblioteki jasno określił jej misję – udostępnienie zbiorów dla każdego, bez żadnych wyjątków, w wyznaczonych dniach oraz godzinach.

W tym roku przypada 195. rocznica powstania tej cennej dla kultury narodowej instytucji. Z tej okazji przez cały maj zaplanowano szereg atrakcyjnych wydarzeń. Będzie to miesiąc pełen spotkań z ciekawymi postaciami ze świata literatury i podróży, a także licznych atrakcji dla miłośników książek.

Za ramach uroczystości związanej z rocznicą otwarcia Biblioteki Raczyńskich, odbędzie się wiele spotkań autorskich. Wśród zaproszonych gości znajdą się pisarze, tłumacze oraz podróżnicy. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie spotkanie z Magdaleną Witkiewicz – autorką bestsellerowych powieści obyczajowych. 13 maja zaś w bibliotece wręczone zostaną Nagrody im. Józefa Łukaszewicza dla autorów najlepszych książek o Poznaniu.