Świętowanie 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Placu Wolności w Poznaniu

Poznań z entuzjazmem szykuje się na uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia zainaugurują się na placu Wolności, dokładnie o godzinie dwunastej, jednak pierwsze punkty programu zaplanowano już na wcześniejsze godziny poranne.

Dzień ten rozpocznie ceremonia składania wieńca przy rzeźbie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, która znajduje się w Sali Sądowej Ratusza. W tym uroczystym momencie udział wezmą przedstawiciele lokalnego samorządu, a wśród nich prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Wojewoda Wielkopolska, Agata Sobczyk. O godzinie 10:30 wierni zgromadzą się na mszy świętej w poznańskiej farze.

Oficjalne obchody ruszą o godzinie 11:20 na placu Wolności. Wtedy to Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych zapewni muzyczną oprawę koncertem. Następnie, punktualnie o godzinie 12:00, melodii hymnu państwowego będzie można posłuchać na całym placu. Żołnierze oraz przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych, w tym strażacy, policjanci i pracownicy służby więziennej, złożą hołd swojej Ojczyźnie, oddając salwę honorową.

Po ceremonii podniesienia flagi oraz odczytaniu preambuły do Konstytucji 3 Maja, przemówienie wygłosi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Następnie, na placu zaprezentują się różnorodne jednostki wojskowe, w tym Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. W tym roku do grona tych jednostek dołączy również Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina, której można było zobaczyć na uroczystościach w stolicy naszego kraju.

We właściwym finale obchodów, na placu Wolności przeprowadzony zostanie pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów. Będzie to niezapomniane zwieńczenie tej uroczystej chwili.