Praca zdalna: Poznań – rynek pracy, ogłoszenia o pracę

Poznań – stolica Wielkopolski i jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo ośrodków w Polsce. Czekają tu konkurencyjne zarobki i dobre warunki zatrudnienia. To miasto nowoczesne, otwarte i zapewniające wysoką jakość życia, bogatą ofertę kulturalną, rekreacyjną.

Poznań jest również potężnym ośrodkiem akademickim – na 22 uczelniach studiuje łącznie ponad 112 tys. osób. Dostęp do wykwalifikowanej kadry, strategiczne położenie Poznania i świetna infrastruktura przyciągają inwestorów z całego świata, którzy systematycznie powiększają rynek zatrudnienia.

W wielkopolskiej stolicy działa niemal 120 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Wśród nich 29 generuje co najmniej 1000 miejsc pracy, a 120 – między 250 a 999 miejsc (źródło: REGON, stan na 31.03.2021 r.). Poznań to bardzo duży i chłonny rynek pracy. O jego możliwościach świadczy utrzymująca się rekordowo niska stopa bezrobocia. Na koniec marca 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik wynosił 2,2% dla Poznania i otaczającego go powiatu poznańskiego, a średnia wojewódzka była równa 3,9%. Dla porównania – stopa bezrobocia dla Warszawy wyniosła 2,0%, a poziom krajowy to 6,4%.

Poznań to także miasto odznaczające się dużą podażą pracy. W wielu branżach konkurencja między kandydatami w procesach rekrutacyjnych jest niewielka, a pracodawcy borykają się z niewystarczającą liczbą aplikujących, którzy spełniają ich wymagania. Coraz częściej wśród ofert pracy możemy znaleźć te dotyczące trybu home office. Jak zatem wygląda zapotrzebowanie na pracowników w poznańskich firmach? Jakie są najbardziej poszukiwane zawody i w jaki sposób szybko znajdziemy ciekawe oferty pracy zdalnej?

Praca w Poznaniu – kogo potrzebuje rynek pracy?

Poznań jest jednym z największych polskich miast. To centralny ośrodek aglomeracji poznańskiej, w której zatrudnienie znajduje ponad 41% wszystkich pracujących mieszkańców województwa wielkopolskiego, a udział bezrobotnych w aglomeracji to zaledwie 15% pozostających bez pracy mieszkańców całego województwa (źródło: Vademecum Samorządowca 2020, GUS). Miasto jak magnes przyciąga mieszkańców regionu, a rozbudowana sieć dróg i liczne połączenia komunikacji publicznej znacznie ułatwiają codzienny dojazd do pracy. Ale Poznań to także idealny kierunek na poszukiwanie pracy zdalnej.

Jednym z kluczowych dla rozwoju gospodarczego miasta sektorów są usługi outsourcingowe. Działa tu ponad 100 centrów usług wspólnych dla biznesu, prężnie rozwija się obszar technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Poznań jest ponadto ośrodkiem targowo-wystawienniczym, turystycznym i przemysłowym – największe zakłady produkcyjne reprezentują m.in. przemysł farmaceutyczny, branżę motoryzacyjną, kosmetyczną, przetwórstwo spożywcze.

Jak wyżej wspomniano, popyt poznańskich firm na pracowników jest duży i w wielu obszarach można mówić o niedoborach poszukujących pracy. Wg badania Barometr zawodów do najbardziej deficytowych zawodów należą: kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynier, masarz i przetwórca ryb, nauczyciel praktycznej nauki zawodu, nauczyciel przedmiotów zawodowych, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarka i położna, pracownik służb mundurowych, przedstawiciel handlowy. Lista branż, gdzie znaleźć można deficyty kandydatów, jest jednak naprawdę obszerna.

Warto też sprawdzić, jak w mieście wygląda zapotrzebowanie na pracowników zdalnych. W tym celu prześledźmy ogłoszenia na jednym z największych portali rekrutacyjnych w Polsce – praca.pl. Oferty pracy publikowane w serwisie są zawsze aktualne i pochodzą od sprawdzonych pracodawców. Dzięki filtrom w wyszukiwarce w łatwy sposób odnajdziemy na stronie dokładnie to, co nas interesuje. Zaznaczmy zatem miasto – Poznań – oraz tryb pracy zdalnej. Najwięcej ogłoszeń dotyczy następujących obszarów zawodowych:

  • informatyka/ programowanie,
  • informatyka/ administracja,
  • sprzedaż/ obsługa klienta,
  • inżynieria/ projektowanie.

Na praca.pl znajdziemy również ciekawe propozycje w branży e-commerce, finansach i bankowości, reklamie, marketingu, PR, HR i kadrach, a także w branżach raczej niekojarzonych z możliwością pracy zdalnej, np. w transporcie i spedycji.

Oferty pracy zdalnej w Poznaniu – gdzie ich szukać?

Jak widać, największe zapotrzebowanie cechuje branżę IT. Nic dziwnego – tryb home office już od dawna jest w niej bardzo popularny. Niemniej zdalna praca w Poznaniu od zaraz jest oferowana także w innych obszarach zawodowych.

Jeśli interesuje nas wyłącznie praca zdalna – w domu, w kawiarni czy na plaży w Tulum, szukając ofert, skorzystajmy z usług dużego portalu pracy. Na praca.pl znajdziemy obszerną bazę ogłoszeń, które przefiltrujemy zgodnie z naszymi preferencjami. Nie musimy każdorazowo weryfikować, czy pracodawca daje możliwość pracy w domu – portal robi to za nas.

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na szukanie pracy zdalnej, jest bezpieczeństwo. Najczęściej w takich przypadkach wszystkie etapy rekrutacji, nie tylko przesyłanie CV i listu motywacyjnego, ale także rozmowa kwalifikacyjna i ewentualne podpisanie umowy, mogą odbywać się bez osobistego kontaktu pracownika i pracodawcy. Korzystanie ze sprawdzonego portalu z ogłoszeniami pozwoli nam uniknąć spotkania z nieuczciwą firmą, nastawioną np. na wyłudzenie naszych danych osobowych.