Wypadek drogowy z udziałem posła Adama Szłapki i 16-letniej rowerzystki

Adam Szłapka, poseł oraz lider partii Nowoczesna z Poznania, został zaangażowany w potrącenie 16-letniej dziewczyny na rowerze na Saskiej Kępie w stolicy Polski, Warszawie. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia i przesłuchiwali Szłapkę, nie poinformował ich o swoim statusie poselskim, mówiąc jedynie, że pracuje w Sejmie RP.

Z raportu biegłych wynika, że nastolatka doznała różnych obrażeń ciała, takich jak uraz głowy związany ze złamaniem kości nosowych i przemieszczeniem, co wywołało deficyt zdrowia trwający dłużej niż siedem dni. Wyniki śledztwa sugerują, że przyczyną wypadku było niedostosowanie się do zasad ostrożności w ruchu drogowym przez kierowcę Toyoty, którego tym razem był Szłapka.

Według informacji uzyskanych od prokuratury, Adam Szłapka nie ujawnił swojej tożsamości jako parlamentarzysta podczas przesłuchania przez policję. Jak przekazała Katarzyna Skrzeczkowska, cytowana przez PAP: „Podczas zbierania danych osobowych przesłuchiwany Adam Szłapka poinformował, że jest pracownikiem Sejmu RP, jednak dopiero po zapytaniach mających na celu sprecyzowanie charakteru pracy stwierdził, że pełni funkcję posła na Sejm RP”. Ze względu na immunitet chroniący parlamentarzystów, nie podjęto dalszych działań wobec Adama Szłapki, a sprawę skierowano do prokuratury.