67. rocznica Poznańskiego Czerwca ’56 – upamiętnienie wydarzeń

W 2023 roku przypada 67. rocznica wydarzeń z Poznańskiego Czerwca 1956, które stanowią ważny punkt w historii naszego kraju. Oficjalne ceremonie obchodów miały miejsce w środę, 28 czerwca, dokładnie o godzinie 18.30 na placu przy pomniku dedykowanym pamięci tych wydarzeń – Czerwcu ’56. W uroczystości uczestniczyli nie tylko ci, którzy byli bezpośrednimi świadkami tych historycznych momentów sprzed 67 lat, ale również reprezentanci lokalnych władz.

Poznański Czerwiec ’56 to symboliczny moment w powojennej historii Polski, kiedy robotnicy wystąpili w obronie swoich praw i wolności oraz prawo do życia w godnych warunkach. Właśnie 28 czerwca obchodzimy kolejną, 67-tą rocznicę tych doniosłych wydarzeń.

W ramach uroczystości, przedstawiciele miasta oddali hołd tym, którzy walczyli i zginęli w tamtym czasie, składając kwiaty w miejscach szczególnie związanych z działaniami Czerwca ’56. Wśród tych miejsc znalazła się tablica pamiątkowa przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych, skwer imienia Trzech Tramwajarek oraz tablica upamiętniająca studentów, którzy polegli podczas konfliktu, umieszczona na gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej.

Również zakłady H. Cegielskiego oraz ulica Kochanowskiego były miejscami, gdzie odbywały się uroczystości związane z upamiętnieniem tych historycznych wydarzeń.