Dominika Kulczyk zamierza nabyć Malta Festival

Gdy Dominika Kulczyk dowiedziała się o problemach finansowych Malta Festival, bez wahania podjęła decyzję o potencjalnym zakupie. Wyraziła swoje silne przekonanie, że miasto Poznań i ogólnie Polska nie mogą pozwolić sobie na utratę tego prestiżowego wydarzenia kulturalnego. Szczególnie zwróciła uwagę na znaczenie Michała Merczyńskiego dla festiwalu, podkreślając, że jego odejście byłoby wielką stratą.

Wszystko zaczęło się od rezygnacji dyrektora festiwalu – Michała Merczyńskiego, co rzuciło cień niepewności na przyszłość wydarzenia. W odpowiedzi na to na stronie internetowej Malta Festival pojawił się list otwarty wzywający do kontynuowania organizacji festiwalu. List ten poparły liczne znane osobistości ze świata kultury, takie jak Andrzej Chyra, Romeo Castellucci, Agnieszka Holland, Agata Buzek, Orhan Pamuk i Anda Rottenberg.

Jednakże nie wszystkie głosy były jednoznacznie pozytywne. Kuba Kapral – artysta pochodzący z Poznania i twórca teatralny – wyraził swoje krytyczne zdanie na temat planów dalszego finansowania festiwalu przez miasto. W swojej odpowiedzi na wcześniejszy list otwarty zauważył, że wiele osób, które go podpisały, nie ma silnych związków z miastem Poznań.