Magiczne dziedzictwo Malta Festival – 32 lata teatru na ulicach Poznania

Trzydzieści dwa lata miniony, od momentu gdy sceny teatralne zaczęły pojawiać się na ulicach Poznania. To było miejsce, gdzie całe miasto tętniło życiem podczas kolejnych edycji festiwalu. Uczestnicy z nostalgią wspominają ten czas jako karnawałowy, pełen szaleństwa okres, gdy celebrowanie teatru miało miejsce na każdym kroku.

Początki Malta Festival datowane są na ponad 30 lat temu, w mroczne dni rozpadu Związku Radzieckiego. Był to rok 1991, tylko dwa lata po upadku komunizmu, kiedy zdecydowano o stworzeniu niepowtarzalnej imprezy. Artystów z zagranicy – z Włoch i Hiszpanii – zaproszono do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Upadek żelaznej kurtyny i otwarcie granic pozwoliło na swobodne spotkanie różnych kultur świata. Nazwa festiwalu czerpie swoją nazwę od jeziora Malta – sztucznie utworzonego akwenu w Poznaniu.

Malta Festival jest produktem swojej epoki – czasów rodzącej się wolności. Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński, który w tamtym czasie pełnił funkcję menedżera Teatru Ósmego Dnia, wysunął propozycję prezentacji poznańskiej publiczności spektakli offowych, eksperymentalnych i plenerowych. Cel był prosty: pokazać różnorodną sztukę, stworzoną z myślą o otwartych przestrzeniach, na przykład nad brzegiem jeziora.