Orhan Pamuk uhonorowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zaszczytny dyplom Doktora Honoris Causa został wręczony Orhanowi Pamukowi przez prestiżowy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Decyzja o przyznaniu tego cennego tytułu nobliście została podjęta przez Senat UAM podczas jednomyślnego głosowania, które miało miejsce 27 lutego.

Orhan Pamuk, zdobywca Literackiej Nagrody Nobla w roku 2006, dołączył tym samym do grona wybitnych postaci uhonorowanych tytułem Doktora Honoris Causa. To ważne wydarzenie podkreśla znaczenie tego wielkiego twórcy na arenie międzynarodowej i wyraża szacunek dla jego twórczości.

Profesor Tomasz Mizerkiewicz, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, podczas ceremonii wręczenia tytułu, pełen uznania mówił o Pamuku jako jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy. Profesor Mizerkiewicz chwalił nie tylko doskonałe powieści autora, które poruszają serca czytelników na całym świecie, ale także podkreślał wielką moralność Pamuka. Wskazywał na niego jako na osobę, która swoją postawą przypomina najszlachetniejszych pisarzy odważnie walczących z totalitaryzmami i różnego rodzaju reżimami.

Twórczość Orhana Pamuka jest szczególnie polecana do lektury ze względu na niezwykle serdeczne nawiązania do Polski zawarte w jego książkach. Autor zawsze opisuje Polskę z wielkim szacunkiem i fascynacją. Jego wzruszające opowieści ukazują Polskę jako tajemniczą i niezwykłą kulturę, pełną ciekawych zagadek. Odniesienia do naszego kraju w jego powieści „Biały zamek” są dowodem na to, że pamięć o wielowiekowych, intensywnych a czasami dramatycznych relacjach między Polską a Turcją jest niezwykle żyznym źródłem inspiracji dla tego wybitnego pisarza.