Ostrzeżenie przed nadchodzącymi upałami: IMGW apeluje o rozwagę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wypowiedział publiczne ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z prognozowanymi skrajnymi upałami, które mają dotknąć nie tylko Wielkopolskę, ale także większość terytorium Polski. Szczególne uwaga powinna zostać zwrócona na nasz region, gdzie w najgorętszym momencie dnia temperatura może osiągnąć nawet 35 stopni Celsjusza.

Zgodnie z prognozami IMGW, do których wszyscy powinniśmy przykładać wagę, w sobotę maksymalna temperatura będzie wynosić od 31°C na wschodnich obszarach do 35°C na zachodzie. W niedzielę termometry mają pokazywać wartości od 30°C do 33°C, zaś w poniedziałek przewiduje się około 30°C. Temperatura minimalna w ciągu nocy na przeważającym obszarze będzie oscylować między 18°C a 20°C.

IMGW informuje, że prawdopodobieństwo wystąpienia zapowiadanych ekstremalnych warunków pogodowych wynosi aż 90 proc. Ostrzeżenie zostało wydane z wyprzedzeniem i obowiązywać będzie od soboty, od godziny 12, do poniedziałku, do godziny 20.

W dni, kiedy prognozowane są tak wysokie temperatury, szczególnie zaleca się stosowanie rozsądnych środków ostrożności. Najlepiej unikać przebywania na pełnym słońcu i szukać chłodniejszych, zacienionych miejsc. Wskazane jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów, przede wszystkim wody, aby zapobiec odwodnieniu. IMGW przestrzega również przed spożywaniem alkoholu podczas najgorętszych godzin dnia.