Paweł Edmund Strzelecki: 226. rocznica urodzin wielkiego podróżnika i naukowca z Poznania

Dnia 20 lipca obchodziliśmy 226. rocznicę urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego odkrywcy, naukowca i filantropa, rodem z Głuszyny w Poznaniu. W celu upamiętnienia tego ważnego poznaniaka, który na cześć Tadeusza Kościuszki nazwał najwyższy szczyt Australii, Zarząd Transportu Miejskiego wystosował specjalną, anonimową kartę PEKA ozdobioną jego portretem oraz aborygeńskimi motywami. Od czwartku jest ona dostępna do zakupu w Punktach Obsługi Klienta.

W październiku przypada natomiast 150. rocznica śmierci Strzeleckiego – postaci nieco zapomnianej wśród polskiego społeczeństwa. Z tego powodu Rada Miasta Poznania oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowili uczcić tę wyjątkową osobowość, ustanawiając rok 2023 jako Rok Strzeleckiego. Podkreśla to znaczenie pielęgnowania dziedzictwa naszych miast, ale szczególnie pamięci o wybitnych osobach, które dorastały, tworzyły i z naszych miast wyjechały, aby odnieść sukces na świecie. Bez wątpienia do takich osób należał Paweł Edmund Strzelecki – wielki podróżnik i naukowiec.