Wspomnienie o Andrzeju B. Tomczaku, wybitnym pedagogu i działaczu oświaty poznańskiej

Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy niedawno Andrzeja B. Tomczaka. Był to nauczyciel, pedagog oraz przez długie lata pełnił funkcję dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu. Andrzej B. Tomczak, człowiek skromny i szlachetny, zdecydowanie wykraczający poza przeciętność, na stałe zapisał się w pamięci licznych osób związanych z edukacją w Poznaniu – takie słowa poświęcono mu w komunikacie Wydziału Oświaty.

Informacje o smutnym zdarzeniu, jakim była śmierć Andrzeja B. Tomczaka, podano do publicznej wiadomości 24 lipca. Jego życiowym powołaniem był nauczycielstwo i pedagogika, a także wieloletnia służba jako dyrektor Wydziału Oświaty w Poznaniu.

Jego wkład w rozwój edukacji jest nieoceniony. Wielokrotnie udzielając się na rzecz innych, okazał się przewodnikiem dla różnych pokoleń, które miały okazję się od niego uczyć i brać udział w projektach, które zrealizowane zostały dzięki jego zaangażowaniu i gotowości do działania. Charakterystyczną cechą Andrzeja B. Tomczaka była charyzma, którą nieustannie przekazywał swoim współpracownikom, dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom.

Niezwykle aktywnie działał również na polu społecznym. Był jednym z inicjatorów powstania i rozwoju wolontariatu uczniowskiego w Poznaniu. Koordynował wszelkie działania związane z tym obszarem podczas krajowych i międzynarodowych wydarzeń, których gospodarzem było Miasto Poznań.