Poznań kontynuuje finansowanie in vitro dla pacjentów onkologicznych: innowacyjny projekt na skalę krajową

Poznań nieprzerwanie prowadzi swoją pomoc finansową w zakresie procedur in vitro dla osób, które walczą z rakiem. Ten przełomowy program jest jedynym tego typu w Polsce. Profesor Leszek Pawelczyk podkreśla, że to program stanowi nadzieję dla tych, którzy marzą o stworzeniu rodziny, ale ich plany mogą zostać pokrzyżowane przez diagnozę nowotworu.

W 2021 roku, Poznań zainicjował ten program dofinansowania procedury in vitro dla pacjentów onkologicznych. Program ten pierwotnie został zaprojektowany na okres dwóch lat, czyli do 2023 roku. Dotychczas z możliwości wsparcia skorzystało łącznie 31 osób – 13 kobiet i 18 mężczyzn. Wobec potwierdzonych korzyści płynących z realizacji tego programu, władze miasta podjęły decyzję o jego przedłużeniu aż do 2027 roku. Na ten cel miasto przeznaczyło fundusze w wysokości miliona złotych, co przekłada się na roczne dofinansowanie na poziomie 350 tysięcy złotych.

Profesor Leszek Pawelczyk, związany ze szpitalem przy ulicy Polnej, uważa, że przedmiotowy program to prawdziwa szansa dla tych, którzy pragną założyć rodzinę, ale stojący na ich drodze nowotwór może uniemożliwić im realizację tych planów. Podkreśla on trudność sytuacji, gdy osoby pragnące mieć dzieci dowiadują się o swojej chorobie. Niemniej jednak, zachęca do walki i radzi omówić te sprawy ze specjalistą.