Rzadkie żółwie Klaudiusze po raz pierwszy rozmnożone na polskiej ziemi

Unikalne w skali kraju wydarzenie miało miejsce w Palmiarni Poznańskiej, gdzie udało się rozmnożyć po raz pierwszy żółwie gatunku Claudius angustatus, inaczej zwane ród Klaudiuszy. Urodzone tu młode osobniki to pierwsze przedstawicieli tego gatunku, które przyszły na świat w Polsce.

Gatunek ten, noszący nazwę Claudius angustatus, swoje naturalne siedliska ma w stawach o bujnej roślinności i spokojnie płynących strumieniach Ameryki Środkowej i Meksyku. Jako typowy gad ciepłolubny, preferuje klimaty tropikalne. Dieta tych żółwi składa się z bezkręgowców, drobnych kręgowców i padliny.

Pracownice Akwarium w Palmiarni Poznańskiej – Anita Szymysł i Wiktoria Kurczewska – podkreśliły, jak wielkim wyzwaniem było dla nich rozmnożenie tego niezbyt dobrze poznanego gatunku żółwia. Pierwszym krokiem była nauka – analiza artykułów naukowych oraz konsultacje ze specjalistami. Następnie przyszła pora na etap łączenia osobników. Gdy samica złożyła wiele jaj, które następnie trafiły do inkubatora, pracownice czuły, że osiągnęły sukces. Przyznały jednak, że pilnowanie procesu inkubacji, obserwacja jaj i napięcie związane z oczekiwaniem na wyklucie się młodych było ogromnym testem ich cierpliwości. Ale kiedy małe żółwiki zaczęły się wykluwać, poczuły niesamowitą radość i satysfakcję ze swojego osiągnięcia. Dodatkowo podkreśliły, że opieka nad 16 sztukami tego fascynującego gatunku stanowi nie tylko duże wyzwanie, ale też jest źródłem cennego doświadczenia i interesujących obserwacji.