Celebracja historii motoryzacji – 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

W dniach od 7 do 10 września, od czwartku do niedzieli, w Poznaniu rozegrany zostanie jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. W tym wyjątkowym roku, jego organizacją zajął się Automobilklub Wielkopolski, który właśnie obchodzi swoje setne urodziny.

Punkt bazowy dla całego wydarzenia stanowić będzie Hotel Novotel Poznań Malta. To stamtąd w piątek ruszą uczestnicy rajdu na trasę pełną historycznych lokacji. Pierwszym etapem będzie przejazd przez Wierzenicę, gdzie znajduje się jeden z najstarszych kościołów drewnianych na terenie Wielkopolski. Następnie trasa prowadzić będzie do Pobiedzisk do Skansenu Miniatur. Tam zakończy się quest, którego celem jest odnalezienie ukrytej pieczęci – punktu kontrolnego rajdu.

Droga rajdu prowadzi dalej do Dziekanowic. Uczestników czeka tam promowa przeprawa na Ostrów Lednicki, znane miejsce chrztu pierwszego władcy Polski – Mieszka I, który został ochrzczony w 966 roku. Kolejnym punktem podróży będą Skoki, gdzie na lokalnym targowisku odbędą się próby sportowe. Również wiele emocji z pewnością dostarczy odwiedziny w Nadleśnictwie Łopuchówko, gdzie uczestnicy zmagają się ze sprawdzianem twardości drewna oraz zadania dendrologiczne.

Koniec trasy zaplanowany jest na placu Powstańców Wlkp. w Murowanej Goślinie. Tam odbędzie się Konkurs Elegancji, podczas którego załogi prezentują swoje pojazdy ubrane w stroje odpowiadające rocznikowi pojazdu. Po tym widowisku uczestnicy powrócą do bazy rajdu.