Jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę

Od kilku lat mieszkam w Poznaniu. Wiem, gdzie iść po dobrą kawę, mam ulubione warzywniaki… a rogale świętomarcińskie stanowią wyjątek wśród słodyczy, na które pozwalam sobie przy uroczystych okazjach. Czuję się coraz bardziej Poznaniakiem. Niedawno stanąłem przed nowym wyzwaniem – szukałem psychologa w Poznaniu. Wydaje się proste, prawda? W rzeczywistości, to jedno z tych wyzwań, które zmuszają cię do myślenia, analizowania i refleksji. Poniżej dzielę się moimi przemyśleniami i wnioskami.

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą

Zanim cokolwiek zrobisz, warto wiedzieć, kogo tak naprawdę potrzebujesz. To jak z wybieraniem między lekarzem rodzinnym a specjalistą. Jeśli zastanawiasz się nad tą różnicą, przeczytaj artykuł psycholog a psychoterapeuta – myślę, że artykuł dobrze wyczerpuje temat.

Psycholog to ekspert po wieloletnich studiach. Niektórzy specjalizują się w konkretnych obszarach, jak np. psychologia dziecięca. Ale to nie znaczy, że są gotowi prowadzić terapię.

Psychoterapeuta, z kolei, przeszedł dodatkowe szkolenie w psychoterapii poza swoją podstawową edukacją. To jak specjalista, który zagłębia się głębiej w twoje problemy, pracuje z twoim wnętrzem.

Moja potrzeba – twój kompas w wyborze

Kiedy zacząłem szukać, zastanawiałem się nad naturą mojego problemu. Czy szukasz pomocy dla swojego dziecka? A może masz problemy w związku? Czy jest to głęboka melancholia, która od dawna ci towarzyszy?

Takie pytania pomogły mi zawęzić wybór. Twoje potrzeby to kompas wskazujący odpowiedniego specjalistę.

Ile jesteś gotów poświęcić?

Czy jesteś gotów na jedno spotkanie, kilka, a może na długotrwałą terapię? Ja nie miałem pojęcia. Ale zastanawiałem się nad tym. Bo czas to inwestycja.

Kompetencje są ważne

Gdybym miał wybrać jedno najważniejsze kryterium, to byłyby to kompetencje. Studia psychologiczne to jedno, ale praktyka, dodatkowe szkolenia, własna terapia – to coś zupełnie innego. Czy jesteś gotów powierzyć swoje problemy komuś, kto nie przeszedł przez te wszystkie etapy?

Poradnia „Pomocnia” w Poznaniu

Podczas moich poszukiwań natknąłem się na poradnię psychologiczną Pomocnia w Poznaniu. Wielu ludzi polecało ją jako cenione miejsce. Możliwe, że warto zwrócić na nią uwagę w twoich poszukiwaniach.

Superwizja i ciągły rozwój

Kiedy terapeuta korzysta z superwizji, oznacza to, że dba o swoją profesjonalność. Przemyśl, czy chcesz współpracować z kimś, kto cały czas się rozwija, czy może z kimś, kto stoi w miejscu?

Moja refleksja końcowa

Wybór psychologa lub psychoterapeuty nie jest łatwy. To jak szukanie drogi w gęstej mgle. Ale kiedy zaczynasz zadawać sobie właściwe pytania, mgła powoli się rozprasza. Być może moje przemyślenia pomogą ci również zobaczyć drogę przed sobą.

Pamiętaj, że ważne jest, aby słuchać siebie, swoich potrzeb i intuicji. Bo w końcu to ty będziesz siedział naprzeciwko tej osoby, otwierając swoje serce i duszę. Wybierz mądrze.