Jaki Internet wybrać do domu?

Mnogość dostawców usług telekomunikacyjnych w naszym kraju nie ułatwia wyboru łącza internetowego do użytku domowego. Podczas dokonywania wyboru, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Podpowiadamy, czym się kierować wybierając Internet do domu.

Prędkość Internetu do domu

Szybkość Internetu to kluczowy element, który sprawia, że internauci decydują się na wybór danej oferty. Wartość tego parametru powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Internet o prędkości 50 Mb/s sprawdzi się w domach zamieszkałych przez 1 lub 2 osoby, które nie mają zbyt dużych wymagań w kwestii korzystania z sieci. W innych przypadkach należy stawiać na oferty zapewniające dostęp do szybszego łącza. Przykładowo, w gospodarstwach domowych zamieszkałych przez całe rodziny warto inwestować w łącze o prędkości wynoszącej minimum 300 Mb/s. Dzięki temu Internet może być użytkowany na wielu urządzeniach jednocześnie, a żaden z domowników nie czuje się pokrzywdzony. Warto dodać, że na ten moment najszybsza opcja to łącze o prędkości 1000 Mb/s. Takie rozwiązanie sprawdzi się wśród wymagających użytkowników, na przykład miłośników rozgrywki multiplayer. Poza tym warto stawiać na łącze symetryczne, co oznacza równą prędkość downloadu i uploadu.

Światłowód do domu

Na dzień dzisiejszy światłowód to zdecydowanie najwydajniejszy rodzaj Internetu stacjonarnego do domów i mieszkań. Jego prędkość może wynosić aż 1000 Mb/s, co ma przełożenie na bardzo wysoki komfort korzystania z sieci. Taki rodzaj łącza daje możliwość bezproblemowego użytkowania wielu urządzeń jednocześnie. Ponadto światłowód cechuje się bardzo wysoką stabilnością, a sytuacje, w których użytkownicy tracą dostęp do sieci praktycznie się nie zdarzają. Dzięki temu opisywany rodzaj łącza umożliwia wygodne korzystanie z platform streamingowych, branie udziału w rozgrywkach multiplayer lub wykonywanie pracy zdalnej. Co więcej, taka opcja oznacza brak ograniczeń transferu danych oraz nielimitowany dostęp do sieci.

Internet bezprzewodowy do domu

Wiele osób nie ma możliwości korzystania z Internetu stacjonarnego. Taka sytuacja może wynikać z tego, że mieszkają z dala od większych aglomeracji lub wynajmują mieszkania, a  ich właściciele nie zgadzają się na instalację światłowodu. W takich przypadkach rozsądne rozwiązanie to Internet mobilny, najlepiej wykorzystujący technologię 5G. Jest to zdecydowany skok jakościowy w stosunku do sieci LTE. Maksymalna prędkość Internetu 5G może wynosić nawet 600 Mb/s, a według prognoz specjalistów w przyszłości wartość tego parametru może wynosić nawet 10 Gb/s. Ponadto takie łącze bezprzewodowe cechuje się zadowalającą stabilnością i mniejszą zależnością od warunków atmosferycznych i  ukształtowania terenu. Na tym nie koniec, 5G to dobry wybór dla graczy, ponieważ wartość PING (opóźnień) wynosi zaledwie od 1 do 4 ms.

Domowy Internet od INEA

Osoby poszukujące wydajnego Internetu do domu powinny zwrócić uwagę na bogatą ofertę INEA. Operator zapewnia dostęp do szybkiego łącza światłowodowego, którego prędkość może wynosić nawet 1000 Mb/s. Internet stacjonarny od INEA oznacza brak limitu transferu danych. Poza tym ten uznany dostawca usług telekomunikacyjnych daje możliwość korzystania z ciekawych i opłacalnych pakietów. Zapewnia dostęp do Internetu, jak również do telewizji cyfrowej najwyższej jakości. 

Wybór Internetu do domu powinien zostać poprzedzony analizą ofert poszczególnych dostawców. Warto decydować się na opcje zapewniające dostęp do łącza światłowodowego, którego prędkość może wynosić aż 1000 Mb/s. Osoby, które nie mogą skorzystać z takiego rozwiązania, powinny pomyśleć o korzystaniu z łącza bezprzewodowego wykorzystującego technologię 5G. W takich przypadkach należy wybierać opcje z jak najwyższym limitem danych. Poza tym warto stawiać na dostawców oferujących kilka usług w ramach jednej umowy, co owocuje mniejszym obciążeniem domowego budżetu.