Poznańskie grzebowisko dla zwierząt – nowa przestrzeń pamięci na mapie miasta

Formalnie określane jako grzebowisko, ale pełniące funkcję miejsca ostatniego spoczynku dla zwierząt, powstanie w Poznaniu. Umiejscowione będzie w lesie, zlokalizowanym pomiędzy cmentarzem Miłostowo a Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi. Odróżniając się od tradycyjnej koncepcji cmentarza z nagrobkami, to miejsce będzie polaną pamięci, na której właściciele zwierząt będą mogli rozsypać prochy swoich pupilów.

Chociaż nie brakowało rozmów i obietnic o utworzeniu takiego miejsca, Poznań nie posiadał dotychczas dedykowanej przestrzeni do pochówku zmarłych zwierząt. Miasto nie mogło poszczycić się odpowiednim miejscem, gdzie właściciele mogliby oddać hołd swoim zmarłym pupilom. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wielokrotnie zapewniał o swoim zaangażowaniu w powstanie tego typu miejsca.

Miejsce na grzebowisko zostało wybrane jeszcze w roku 2014. W tamtym czasie była to niezagospodarowana przestrzeń leśna, otoczona cmentarzem Miłostowo od strony północnej oraz rodzinnych ogrodów działkowych od południa. Jak opisywała Natalia Wereńczuk, przedstawicielka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, teren ten był zasiedlony jedynie przez drzewa i znajdował się tam schron.