Walka z samobójstwami w Polsce: dwa razy więcej ofiar niż na drogach

W Polsce, jak pokazują statystyki, liczba osób, które decydują się na ostateczny krok i popełniają samobójstwo, dwukrotnie przewyższa ilość ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten poważny problem, w Poznaniu odbywa się w niedzielę do godziny 18.00 akcja „Stop samobójstwom”.

To wydarzenie to doskonała okazja do rozmów z ekspertami z dziedziny psychologii, a także do wysłuchania rad specjalistów dotyczących radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jak informuje psycholog Patrycja Banasiak-Matuszewska: „Z ostatnich danych za ubiegły rok wynika, że liczba osób, które zdecydowały się na samobójstwo, wynosiła w Polsce 5108”.

Warto jednak zauważyć, że mimo alarmującej liczby ta sytuacja jest często ignorowana. Statystyki są przerażające, ale wiele osób zajmujących się problemem samobójstw twierdzi, że są one niedoszacowane. Nie zawsze jesteśmy bowiem pewni, czy dana osoba rzeczywiście popełniła samobójstwo, a dochodzenia w takich sprawach nie są powszechnie prowadzone.

Eksperci zwracają uwagę, że jednym z sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że ktoś ma problemy i nie radzi sobie z życiem, są zmiany w zachowaniu. Wskazane jest więc, aby na takie zmiany zwracać szczególną uwagę.

Nie chodzi tu jednak o radykalne i nagłe przemiany. Zamiast tego, możemy zaobserwować stopniowe zmiany, takie jak coraz częstsze odwoływanie spotkań czy trudności z kontaktem telefonicznym. Osoba taka może też spędzać znacznie więcej czasu samotnie lub zaskakująco dużo czasu poświęcać na intensywne uprawianie sportu lub rozwijanie swojej pasji.