Pierwsze operacje bariatryczne w poznańskim szpitalu im. J. Strusia jako nowa metoda walki z otyłością

Nowoczesne metody walki z otyłością zostały wprowadzone w miejskim szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu, gdzie przeprowadzono pierwsze zabiegi rękawowej resekcji żołądka jako element chirurgicznego leczenia otyłości – informuje magistrat miasta Poznania. Dzięki temu, placówka zyskała status drugiego centrum bariatrycznego w Poznaniu, dostarczającego kompleksowe usługi zdrowotne pacjentom walczącym z otyłością, które są refundowane przez NFZ.

Według wydanego w środę komunikatu przez poznański Urząd Miasta, chirurdzy ze Szpitala im. J. Strusia swoje umiejętności doskonalili przez wiele miesięcy, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez wielu polskich ekspertów od bariatrii. Trzy pacjentki, które poddały się owym zabiegom, opuściły już mury szpitala i utrzymują regularny kontakt z lekarzami.

Miasto Poznań podkreśla, że wprowadzenie tego rodzaju operacji jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie pacjentów na tego typu usługi. Jak zaznaczono, „w przychodniach rodzinnego lekarza statystycznie pod opieką jest około 100 osób zmagających się z otyłością. Nałogowe przybieranie na wadze stanowi problem nie tylko estetyczny – specjaliści przypominają, że otyłość jest przewlekłą chorobą, której nie należy bagatelizować. Dla niektórych pacjentów jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna – chirurgiczna metoda leczenia otyłości”.

Paweł Hajkowicz, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Laparoskopowej i Endokrynologicznej w Szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji o leczeniu chirurgicznym, specjaliści kierują się między innymi wskaźnikiem BMI, czyli stosunkiem masy ciała do wzrostu pacjenta.