Protest przeciwko budowie stacji bazowej telefonii komórkowej w Poznaniu

Agnieszka Inez Wicher, zamieszkująca ulicę Zacisze w Poznaniu, podnosi swój głos w Radiu Poznań przeciwko planowanej budowie wieży telekomunikacyjnej blisko mieszkalnych budynków. Wyjaśnia, że nie jest to sprzeciw wobec technologii mobilnej per se, ale raczej obawa o ryzyko związane z bliskością takiej konstrukcji do domostw.

W zdecydowanym tonie wyraża swoje obawy, mówiąc: „Chociaż wszystkie badania zapewniają, że promieniowanie tej wieży nie jest szkodliwe, nadal istnieje pewne niepokój. Więcej jednak martwi nas potencjalny spadek wartości naszych nieruchomości na skutek takiej inwestycji. Pytam otwarcie, kto pokryje straty? Kto zdecyduje się na zakup domu czy działki, położonej malowniczo w parku, lecz z widokiem na tę wieżę?” – pyta Agnieszka Inez Wicher.

Pozwolenie na ten kontrowersyjny projekt zostało wydane przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu. W związku z tym Tadeusz Czajka, wójt Gminy Tarnowo Podgórne, powiedział Radiu Poznań, że gmina nie posiada środków prawnych, aby zablokować ten rodzaj inwestycji.

Wójt Czajka wyjaśnia: „Inwestycje tego typu są poza naszymi kompetencjami. Obecnie obowiązuje ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która ma charakter specustawy i uniemożliwia nam wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń w lokalizacji takich urządzeń w naszych planach zagospodarowania przestrzennego.”