Rekordy frekwencji na Lotnisku Ławica – poszybowała liczba obsłużonych pasażerów

W listopadzie minionego roku, Port Lotniczy Poznań-Ławica obsłużył 253 tysięcy pasażerów. To oznacza wzrost o 18,7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, gdy lotnisko przyjęło 213 tysięcy osób. Szczególnie popularne okazały się tanie linie lotnicze, z których skorzystało aż 148,1 tysiąca pasażerów, na czele z Ryanair. To oznacza wzrost o 17% w porównaniu do października poprzedniego roku. W ruchu czarterowym skorzystało z usług lotniska 66 tysięcy osób, co jest wynikiem o 25% wyższym niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Tradycyjne linie lotnicze, takie jak LOT, Lufthansa, KLM i SAS przewiozły w poprzednim miesiącu 39,2 tysiąca osób. To oznacza wzrost o 19% w stosunku do roku ubiegłego. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 roku na Ławicy odprawiono łącznie 2,49 miliona pasażerów. Z tych danych wynika, że lotnisko może już teraz pochwalić się najlepszym rocznym wynikiem w swojej historii.

Bez wątpienia, największą popularnością cieszyły się tanie linie lotnicze, które przewiozły ogółem 1 milion 310 tysięcy pasażerów. Na drugim miejscu znalazł się ruch czarterowy, z łączną liczbą 838,9 tysiąca podróżnych. Tradycyjne linie lotnicze obsłużyły natomiast 341,4 tysiąca osób. Do tej pory za najlepszy rok w historii portu lotniczego im. Henryka Wieniawskiego uznawano 2018 rok, kiedy skorzystało z niego 2,47 miliona pasażerów.

Na szczycie sezonu pasażerowie mieli do wyboru aż 41 kierunków obsługiwanych przez tanie i tradycyjne linie lotnicze. Dodatkowo oferowano też loty czarterowe do 33 innych miejscowości. Sezon zimowy jest jednak okresem spokojniejszym, podczas którego część linii ogranicza swoją aktywność.