Ekspansja miejskiego systemu monitoringu w Poznaniu: nowe kamery i modernizacja starego sprzętu

Planuje się, że do końca bieżącego roku, system miejskiego monitoringu w Poznaniu zostanie rozbudowany o nowe kamery. Ta strategia obejmuje nie tylko centrum miasta, ale także dzielnice takie jak Wilda, Dębiec czy Świerczewo. W przyszłym roku, na dalsze poszerzenie tej sieci monitoringu miejskiego, miasto Poznań zamierza wydatkować ponad 3,5 miliona złotych.

Rozbudowa systemu obejmuje instalację nowych kamer na strategicznych skrzyżowaniach w centrum Poznania, które do tej pory nie były objęte monitoringiem miejskim. Nowe kamery mają pojawić się na skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Królowej Jadwigi oraz Solnej i al. Niepodległości. Dodatkowo planuje się instalację urządzeń monitorujących na rondzie Obornickim.

Od ponad dwóch dekad trwa budowa Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. Na przełomie lat 2021 i 2022 powstał plan, według którego niektóre elementy tego systemu wymagają już modernizacji. W związku z tym w ciągu najbliższego roku przeprowadzona zostanie wymiana najstarszych kamer znajdujących się na Pętli Górczyn, w Jeżycach oraz na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Obecnie są również przygotowywane plany inwestycji, które obejmują kolejne etapy rozbudowy systemu monitoringu na osiedlach takich jak: Krzyżowniki-Smochowice, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Rataje, Grunwald Północ, Wola oraz Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria. Środki na finansowanie tych działań zostaną pozyskane dzięki funduszom przekazanym przez rady osiedli.