Gdzie Kopernik spędził swoje dzieciństwo? Interaktywna wystawa w Poznaniu rzuca nowe światło na znanego astronoma

Centrum Poznania, na słynnym placu Adama Mickiewicza, stało się miejscem prezentacji wielkoformatowych plansz, które ukazują dom rodzinny Mikołaja Kopernika. Te unikalne ekspozycje dają możliwość śledzenia ścieżki jego życia od dzieciństwa do młodości, pozwalają wyobrazić sobie jak wyglądał astronom poruszający się na rowerze oraz zgłębić pochodzenie jego nazwiska.

Wystawa pod tytułem „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” została przygotowana specjalnie dla upamiętnienia 550. rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika. Ekspozycja skupia się głównie na mniej znanych archiwalnych dokumentach dotyczących nie tylko samego astronoma, ale również członków jego rodziny i obchodów rocznic kopernikowskich. Autorzy tej interaktywnej wystawy starannie opracowali różnorodne reprezentacje wizerunku Kopernika z różnych dziedzin kultury i sztuki.

Na wielkoformatowych planszach widzowie mogą podziwiać reprodukcje książek, dokumentów, sztychów, rycin, zdjęć a nawet unikalnych znaczków pocztowych. Wszystkie oryginalne dokumenty związane z Kopernikiem zostały zebrane z różnych archiwów państwowych rozsianych po całej Polsce.

Eksponaty będzie można oglądać w centrum Poznania aż do 18 stycznia. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 4 stycznia w holu auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na tym wydarzeniu będzie można osobiście obejrzeć oryginalne księgi i dokumenty z toruńskiego archiwum, które są bezpośrednio powiązane z życiem astronoma i jego rodziny.