Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników: Termin zgłoszeń do końca lutego

Do końca dnia jutrzejszego można przesyłać propozycje książek, które mają szansę otrzymać Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. Ta inicjatywa konkursowa ma swoją premierę w tym roku i jest efektem współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Założeniem konkursu jest stymulowanie zainteresowania literaturą wśród mieszkańców regionu. Prócz tego, chodzi także o docenienie autorów, których twórczość cieszy się uznaniem lokalnej społeczności czytelniczej. Do rywalizacji zostają zgłoszone książki przez aktywnych czytelników, którzy są członkami bibliotecznych klubów. Zasady konkursu pozwalają na wskazywanie autorów piszących w dowolnym języku, pod warunkiem że ich dzieła ukazały się na rynku w ciągu ostatniego roku. Konkurs nie ogranicza się tylko do jednego gatunku literatury – zgłaszane mogą być publikacje przeznaczone dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Lista dziesięciu książek nominowanych do otrzymania nagrody zostanie ogłoszona w kwietniu. Natomiast termin składania zgłoszeń upływa już 28 lutego. W konkursie przewidziane są dwie kategorie, w każdej z nich zwycięzca otrzyma 50 tys. zł. Poza tym, organizatorzy planują wyróżnienie również bibliotek, które włączą się w działania konkursowe.