Nie tylko kontrola, ale również edukacja – Poznańska Straż Miejska edukuje mieszkańców o uchwale antysmogowej

Jako strażnicy przestrzeni miejskiej, lokalni funkcjonariusze nie ograniczają się do wykonywania kontroli. Mają też na celu edukować mieszkańców Poznania o konieczności przystosowania ich systemów ogrzewania do wymogów uchwały antysmogowej. Wykorzystując różnego rodzaju materiały informacyjne, odwiedzają domy i mieszkania na różnych osiedlach.

W 2024 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego wprowadził przepisy zakazujące używania starych pieców centralnego ogrzewania bez klasy energetycznej. Od samego początku roku straż miejska intensyfikowała swoje kontrole, koncentrując się nie tylko na nielegalnym spalaniu odpadów, ale także na korzystaniu z niedozwolonych źródeł ciepła zgodnie z nowymi regulacjami.

„Kontrole są ważne, ale równie istotne są działania informacyjne. Szczególnie te prowadzone bezpośrednio w obszarach o zabudowie jednorodzinnej” – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.

Podczas interakcji ze strażnikami, mieszkańcy dowiadują się nie tylko o wymogach uchwały antysmogowej w odniesieniu do systemów grzewczych, ale także o negatywnym wpływie na zdrowie spalin generowanych przez kotły bez klasy energetycznej.

Działania informacyjne koncentrują się głównie na tych obszarach, które wcześniej zgłaszały problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Już dotarli do mieszkańców Głuszyny, Świerczewa i Smochowic, a także osiedli Warszawskiego, Kwiatowego oraz Starych Winogradów z zespołem specjalistów ds. profilaktyki wyposażonymi w materiały edukacyjne. Edukacja w kwestii antysmogowej będzie kontynuowana również na innych obszarach Poznania.