Efekty pandemii na młodzież i próby wsparcia: debata specjalistów w Poznaniu

W wyniku pandemicznej izolacji społecznej, lekarze stwierdzają niepokojące zjawisko wzrostu problemów psychologicznych u nastolatków. W celu znalezienia odpowiedzi na pytania, jak efektywnie wspierać młodzież i jak z nimi rozmawiać o tych problemach, w Poznaniu odbyła się specjalna debata. Spotkanie specjalistów, zorganizowane przez lokalne władze, miało na celu znalezienie skutecznych rozwiązań.

Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Miasta, podkreśla, że każdy młody człowiek wymaga wsparcia na drodze do dorosłości. Olenderek zaznacza, że to na nas – dorosłych – spoczywa obowiązek bycia czujnym i proaktywnym. Nie powinniśmy czekać na moment, kiedy rzeczywiście dostrzeżemy jakieś niepokojące sygnały. Należy otwarcie rozmawiać o problemach, które dotyczą młodych ludzi – oni nas obserwują i uczą się od nas na podstawie naszych doświadczeń życiowych.

Poznań od kilku lat realizuje program „Poznań uzależniony od profilaktyki”. W odpowiedzi na obecną sytuację, miasto zdecydowało się dołączyć do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej o nazwie #zdrowiewgłowie. W ramach tej akcji, zaplanowano serię warsztatów dla rodziców i pedagogów.

Specjaliści pracujący na co dzień z młodzieżą poprowadzą te warsztaty. Uczestnicy spotkań otrzymają również specjalne poradniki z sugestiami i wskazówkami, jak skutecznie wspierać młodzież w obecnym, niełatwym okresie.