Przyśpieszenie pociągów z Poznania do Szczecina – efekt wieloletniej modernizacji

Zaplanowane jest przyspieszenie pociągów na trasie Poznań-Szczecin, z powodu wieloletniego remontu magistrali kolejowej, do którego pierwsze efekty będą widoczne już w grudniu. Dzięki temu, mieszkańcy Szczecina będą mieli możliwość dotarcia do Warszawy w krótszym czasie.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za koleje, Piotr Malepszak, informuje, że pociągi na omawianej trasie zaczną jeździć szybciej od grudnia 2024 r., co jest równoznaczne z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy. W wyniku tego, czas podróży pomiędzy Szczecinem a Warszawą przez Poznań skróci się do zaledwie 5 godzin. Ostatni raz tak szybko pociągi przebywały tę trasę 9 lat wcześniej.

Obecnie najkrótszy czas podróży na trasie Szczecin-Poznań-Warszawa, który oferuje pociąg EIC „Chrobry”, wynosi 5 godzin i 46 minut. Modernizacja linii kolejowej przyniosła ze sobą budowę nowych peronów, m.in. na stacjach Poznań Wola, Wronki i Szczecin Zdunowo. Przyspieszenie kursów pociągów nie oznacza jednak zakończenia remontu całej trasy – prace na poszczególnych stacjach nadal są prowadzone.