Rozpoczęcie Dni Różnorodności Kulturowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza już tej niedzieli

Dni Różnorodności Kulturowej, organizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, rozpoczynają się w najbliższą niedzielę. W programie wydarzenia znalazły się m.in. prelekcje o lokalnej gwarze poznańskiej, warsztaty chińskiej kaligrafii i nauka tańca kazachskiego. Co więcej, uczestnicy będą mieli okazję bawić się na świeżym powietrzu, korzystając z różnych gier i zabaw. miejscem spotkania jest Ogród Botaniczny UAM.

Wydział Neofilologii UAM zapewnia, że „Dni Różnorodności Kulturowej” to wydarzenie dla ludzi w każdym wieku. Prowadzący podkreślają, że inicjatywa ta jest zgodna z postanowieniami Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rezolucja stworzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiła “Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju”, którego celem jest promocja tolerancji, szacunku dla kulturalnej różnorodności oraz ochrona praw człowieka, w tym prawo do rozwoju.

Organizatorzy podkreślają, że te wartości są bliskie Wydziałowi Neofilologii UAM i są realizowane w ramach jego codziennej pracy dydaktycznej i naukowej.

Niedzielne obchody Dni Różnorodności odbędą się w Ogrodzie Botanicznym UAM (ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 165). Uczestnicy będą mogli skorzystać z interesujących prelekcji, m.in. na temat gwar poznańskich, czy ciekawych warsztatów z zakresu runologii, chińskiej kaligrafii czy tańca kazachskiego. Organizatorzy przygotowali również gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w petanque (francuskiej grze towarzyskiej), kubb (szwedzkiej grze parkowej) lub sokatira (baskijskiej grze polegającej na przeciąganiu liny). Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o krajach niemieckojęzycznych oraz posłuchać muzyki granej na santurze – indyjskim instrumencie strunowym. W programie przewidziano również występ zespołu muzycznego „5 stron świata”. Wydarzenie będzie trwało od godziny 10:00 do 17:00.