Wielkie inwestycje na horyzoncie: Rodzinne Ogrody Działkowe w Poznaniu otrzymają rekordowe dofinansowanie

Zapowiedzi nowych inwestycji wskazują, że na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) w Poznaniu powstaną nowoczesne place zabaw i siłownie zewnętrzne, strefy dla relaksu i odpoczynku, a także przeprowadzony zostanie gruntowny remont infrastruktury. Te wszystkie działania będą możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony miasta. W bieżącym roku kwota przeznaczona na ten cel osiągnie rekordowy poziom – milion złotych.

„Chcemy, aby tereny zielone zarządzane przez miłośników ogrodnictwa stały się jeszcze bardziej gościnne dla wszystkich mieszkańców Poznania. Dlatego też postanowiliśmy zainwestować milion złotych w rozwój ogrodów, co oznacza budowę nowych obiektów lub modernizację już istniejących” – wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Dodaje również, że ROD-y są nieocenionym składnikiem zielonych przestrzeni miasta, ale to nie jedyna ich rola. Są również miejscem spotkań i organizacji wydarzeń otwartych dla wszystkich. Inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki miejskim dotacjom, przyniosą korzyści zarówno samym ogrodom, jak i całej społeczności poznańskiej.

Wśród wnioskujących o wsparcie znalazło się 16 ogrodów działkowych. Dziewięć z nich otrzymało dofinansowanie. Wartość dotacji, którą mogą uzyskać Rodzinne Ogrody Działkowe, wzrosła w tym roku z 50 tysięcy do imponujących 200 tysięcy złotych. Miasto może sfinansować do 85 procent kosztów poniesionych przez wnioskodawcę (minimalny wymagany wkład własny to 15 procent).

W tegorocznym planie finansowym przewidziano środki na remonty domów działkowych. O takie dofinansowanie ubiegają się ROD-y o nazwach „Darzynka”, „Wichrowa „,”Międzylesie”, „Głuszynka”, „Mazurek” oraz „Czarnuszka”. Prace remontowe poprawią funkcjonalność budynków, dostępność przez cały rok, a także ich stan techniczny i estetykę. Natomiast ROD „Wypoczynek” postawił na aktywność seniorów i dzieci – tam powstanie kompleks rekreacyjny z placem zabaw i siłownią zewnętrzną.