77. rocznica urodzin Bohdana Smolenia – uroczyste obchody w Poznaniu

Niezapomniany artysta kabaretowy, Bohdan Smoleń, będzie miał swoją 77. rocznicę urodzin uhonorowaną odpowiednio dużym wydarzeniem. Pamięć o nim jest pielęgnowana przez miłośników talentu i kabaretu, którzy spotykają się regularnie przy jego pomniku w Poznaniu. Pomnik ten stanowi hołd dla artysty, który zmarł w 2016 roku i został odsłonięty kilka lat temu.

Bohdan Smoleń przyszedł na świat 9 czerwca 1947 roku w mieście Bielsko. Jego silne związki z Poznaniem sprawiły, że uroczystości związane z rocznicą jego urodzin zostaną zainaugurowane przez przedstawicieli władz obydwu miast – Poznania i Bielska-Białej.

Poznańskie obchody odbędą się w niedzielę po południu na skwerze imienia Bohdana Smolenia, znajdującym się na przecięciu ulic Rybaki i Strzałowej. Spotkanie będzie pełne różnorodnych atrakcji. Obecni będą mogli delektować się muzyką, a także skosztować tortu urodzinowego. Dla dzieci przygotowane będą warsztaty plastyczne, muzyczne i taneczne. Dodatkowo, będzie można zobaczyć wystawę pod tytułem „Smoleń wiecznie żywy”.

Krzysztof Deszczyński, bliski przyjaciel Bohdana Smolenia, a także inicjator powstania pomnika artysty, zaznaczył w rozmowie z PAP, że uroczystości ku czci Smolenia odbywają się na skwerze dwa razy do roku: raz podczas rocznicy jego narodzin, a drugi raz grudniu – na pamiątkę rocznicy śmierci artysty.

Na 77. urodziny Smolenia, znane w Poznaniu jako „dwie siekierki”, zaplanowano radosne świętowanie. Na miejscu pojawią się Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo oraz zespół Dzień Dobry. Dzieci będą miały okazję nauczyć się tańca i stworzenia dużego napisu: Smoleń. Zainteresowani będą mogli opanować grę na ukulele. Wszystko to będzie umilało degustacja tortu urodzinowego od lokalnej cukierni oraz grochówki i białej kiełbasy ufundowanej przez organizatora – zapowiedział Deszczyński.