Interwencja Straży Miejskiej wobec bezdomnych na przystanku PST przy Moście Teatralnym

W ostatni wtorek, straż miejska z ogniska interwencyjno-drogowego podjęła działania pod miejskim wiaduktem prowadzącym do przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przy Moście Teatralnym. W tym miejscu panował chaos, a dwoje osób bezdomnych wykorzystywało to miejsce jako schronienie od jakiegoś czasu.

Jeden z tych mężczyzn wydawał się być w bardzo złym stanie zdrowia, był wyczerpany i niezdolny do utrzymania równowagi. Przyjął oferowaną pomoc i wyraził chęć przeniesienia do ośrodka dla osób bezdomnych. Niemniej jednak, jego stan zdrowia był na tyle poważny, że zdecydowano o jego natychmiastowym przewiezieniu do szpitala.

Pomoc bezdomnym jest udzielana przez cały rok, nie tylko w okresie zimowym, kiedy to straż miejska stara się zapewnić, że nikt nie zostanie narażony na skutki mrozu i namawiają bezdomnych do skorzystania z oferty schronisk. Nawet latem strażnicy często interweniują, pomagając osobom bezdomnym. Regularnie patrolują tereny wokół dworca Zachodniego, ulicy Dworcowej, Półwiejskiej, Wrocławskiej oraz parków miejskich – miejsc, gdzie zwykle przebywa najwięcej osób bezdomnych.

Wyzwania i przeszkody stojące na drodze udzielania pomocy są różnorodne. Pomimo regularnych kontroli i oferowanej pomocy, wielu bezdomnych ją odrzuca. Istnieje wiele powodów tej niechęci, jednym z nich jest zakaz spożywania alkoholu w schroniskach. Wiele osób bezdomnych wybiera życie na ulicy, ceniąc sobie niezależność i wolność. Są często samowystarczalni i korzystają z pomocy miasta tylko jako ostateczność. Dodatkowo, mieszkańcy miasta, którzy przekazują jedzenie lub pieniądze osobom bezdomnym, również nieświadomie utrudniają ich powrót do społeczeństwa.