Grunwaldzki Szpitalny Oddział Ratunkowy w Poznaniu – miejsce niezbędne dla lokalnej społeczności

Uniwersytecki Szpital Kliniczny na Grunwaldzie w Poznaniu codziennie przyjmuje od 180 do 200 pacjentów w swoim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR). To miejsce, które zachowuje życie wielu osobom, rozpoczęło działalność 1 czerwca, wraz z lądowiskiem dla śmigłowców. Lokalizacja oddziału jest kluczowa, zważywszy na fakt, że wcześniej w tym rejonie miasta brakowało takiego punktu medycznego.

Jak podkreśla dr Patryk Konieczka, kierownik SOR-u, stale rosnąca liczba przyjętych pacjentów potwierdza potrzebę istnienia takiego oddziału na terenie Grunwaldu. W ciągu krótkiego okresu działalności, oddział zaopiekował się aż 5628 pacjentami. Średnia dzienna liczba osób korzystających z pomocy to około 188. Tak imponujący wynik plasuje grunwaldzki SOR na czołowej pozycji w rankingu poznańskich szpitalnych oddziałów ratunkowych pod względem liczby udzielonych porad.

Na terenie Poznania tylko pediatryczny SOR przyjmuje więcej pacjentów, co jest spowodowane specyfiką tego szpitala. W przypadku uniwersyteckiego SOR-u codziennie ponad 20 osób po wizycie na oddziale wymaga dalszej hospitalizacji na innych oddziałach szpitala.

Szpitalny Oddział Ratunkowy na Grunwaldzie zasługuje na uznanie także za obsługę licznych transportów lotniczych. W ciągu jednego dnia śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował tam nawet trzykrotnie. Przeważnie drogą powietrzną do szpitala trafiają osoby poszkodowane w wypadkach, ale nie brakuje też transportów medycznych pacjentów przekazywanych z innych placówek.