Zmiany w nazewnictwie ulic Poznania – kolejne uchwały przyjęte przez radnych miasta

Decyzje dotyczące zmiany nazw ulic w Poznaniu zostały jednomyślnie przyjęte przez miejskich radnych. Wszystkie proponowane projekty uchwał zyskały akceptację.

Wśród przemianowanych miejsc, znalazł się skwer położony w obszarze ograniczonym przez ulice Jana Pawła II, Pleszewską i Zygmunta Warczygłowy. Ten teren, na którym obecnie funkcjonują nazwy upamiętniające różne osobistości muzyczne, otrzymał imię Zbigniewa Wodeckiego. Zbigniew Stanisław Wodecki był wybitnym polskim piosenkarzem, kompozytorem i multiinstrumentalistą, a także prezenterem telewizyjnym. Urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie. Między 1968 a 1973 rokiem towarzyszył Ewie Demarczyk jako akompaniator podczas jej tras koncertowych. Jego debiut jako piosenkarza miał miejsce w 1972 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego debiutanta.

Radni przyjęli również decyzje o nazwach dla nowych ulic. Ulica Kawaleryjska będzie się odchodzić od ul. Jana Matejki, natomiast nazwę Szwadronowa nadano drodze zlokalizowanej między ulicami Ułańską i Grunwaldzką. Ta ostatnia znajduje się tam, gdzie w latach 80. XIX wieku usytuowane były koszary, a później, w okresie międzywojennym, stacjonował 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Te historyczne fakty odcisnęły swoje piętno na proponowanej nazwie ulicy, która ma za zadanie kontynuować miejscowe tradycje nazewnicze.

Zaproponowano również nazwę Ulica Pośród Drzew dla drogi znajdującej się w obszarze ograniczonym przez ulice Policką i Ławicę. Nazwa ta wynika z charakteru otoczenia drogi – jest ona bowiem przyległa do obszaru zasobnego w drzewa. Dodatkowo, przyjęto propozycję nazwy Ulica Śpiewu Ptaków dla drogi wewnętrznej położonej między ulicami Witnicką i Lubniewicką. Ta ostatnia decyzja wpisuje się w obszar, gdzie mają funkcjonować inne nazwy nawiązujące do środowiska naturalnego.