Poznań MPK – Lepsza ochrona przed Covid-em.

Jak podaje MPK Poznań, blisko 342 nowe automaty do dezynfekcji montowane są w autobusach i tramwajach. W sumie takich urządzeń ma być prawie tysiąc. Walka z koronawirusem wciąż trwa a władze miasta robią wszystko, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w transporcie publicznym.

Nie jest nowością, iż MPK Poznań od samego początku walki z pandemią stara się zapobiegać rozprzestrzenianiu zagrożenia. Jedną z podstawowych czynności jest wprowadzanie rozwiązań, mających na celu ułatwienie mieszkańcom i podróżującym dostępu do środków dezynfekcji – także w autobusach i tramwajach. Spółka znacząco zwiększyła procedury bezpieczeństwa, co skutkuje dezynfekcją wszystkich pojazdów podczas codziennego sprzątania. Co więcej, w przypadku wystąpienia chociażby podejrzenia o pojawieniu się w pojeździe osoby zarażonej, dany kurs jest natychmiastowo przerywany, a autobus czy tramwaj trafia d ogólnej dezynfekcji.

Poznań walczy z pandemią zamawiając kolejne dezynfektory.

Już na początku wiosny MPK zamówiło ponad 630 automatycznych urządzeń oraz środków do dezynfekcji, które mają wspomóc walkę z koronawirusem. W pojazdach marki Siemens zostały one zainstalowane na poręczach przy drugich drzwiach. W przypadku pojazdów pozostałych marek, urządzenia te pojawiły się przy drugich i trzecich drzwiach. Odpowiadając na wzrastające potrzeby oraz informacje mieszkańców, iż pojedyncze automaty mogą być niewystarczające jak na tą ilość pasażerów, spółka postanowiła zamówić kolejne 342 dezynfektory. Warto również podkreślić, iż zarówno na autobusach, jak i tramwajach widnieją informacje, sugerujące maksymalną ilość osób, które mogą się w nich pojawić jednocześnie.

W jaki sposób używać dezynfektorów? MPK Poznań odpowiada.

Maksymalna automatyzacja sprawia, iż urządzenia wyposażone w czujniki działają natychmiastowo. Wystarczy bowiem podstawić dłonie w odpowiednim miejscu, a następnie czekać na pojawienie się płynu dezynfekującego. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a ponadto ogranicza kontakt z automatami, z których dziennie korzysta setki osób. Jak podaje spółka, każdy pojemnik o pojemności 1,5 l wystarcza na blisko 4000 dawek. Oznacza to, iż mieszkańcy mogą swobodnie z nich korzystać. Ilość płynu powinna wystarczyć na przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście kursów.