Poznań oszczędza prąd i gaz. Wyniki 2020 roku

Jak w wielu miastach, także Poznań kontroluje grupowe zakupy energii elektrycznej, między innymi dla miejskich jednostek organizacyjnych. Tym procesem, jak i całą koordynacją zajmuje się wydział Gospodarki Komunalnej. Co więcej stawki jednostkowe podlegają stałym indeksacjom i mogą zostać obniżone, jeśli na Towarowej Giełdzie Energii ceny ulegną zmianie.

I tu Poznań może poszczycić się dobrymi decyzjami. Indeksacja, która miała miejsce nie tak dawno potwierdziła, iż oszczędności Poznańskiej Grupy Zakupowej w ostatnim, IV kwartale wyniosą ok. 3,7 mln złotych. Duży udział w takim wyniku ma właśnie wspomniane powyżej miasto, gdyż jego oszczędności oscylują w granicach 630 tysięcy złotych. Jak podają oficjalne dane, dzięki właściwej indeksacji w całym roku 2020 grupie udało się zaoszczędzić blisko 13,1 mln złotych, z czego samemu Poznaniowi prawie 2,1 mln złotych. Takie informacje podają urzędnicy miasta.

Oszczędności na podobnym poziomie odnotowano również w przypadku indeksacji cen paliwa gazowego. Tylko w ostatnim kwartale szacunkowo wyniosą one ok. 550 tysięcy złotych. Jest to więc powód do radości zarządzających miastem, które w wyniku indeksacji prądu i gazu, łącznie zaoszczędziło prawie 3,2 mln złotych. Niewątpliwie jest to sukces, którym warto się pochwalić. Być może inne miasta wezmą przykład i zostaną lepiej zarządzane przez urzędników państwowych. Poznań gratulujemy!