Zabytki w Poznaniu, które warto zobaczyć

„Poznań wart Poznania” to nie tylko slogan promujący miasto, ale również stwierdzenie, które inspiruje do zwiedzania stolicy Wielkopolski, a jest tutaj co oglądać! Poznań słynie z pysznych Świętomarcińskich Rogali, kolorowych kamieniczek, które wyrastają z niemal każdej uliczki miasta. Koziołków, które każdego dnia w samo południe dają niezwykły spektakl i bogatej tradycji, która sięga dziejów pierwszych Piastów. Nie brakuje tu również wiekowych zabytków, z którymi związane są bardzo ciekawe historie. Sprawdź, które zabytki Poznania warto zobaczyć podczas wizyty w mieście.

Poznań – zabytki na Starym Rynku

Zwiedzanie zabytków Poznania warto rozpocząć od spaceru po Starym Rynku, który znajduje się w samym centrum miasta. Jako pierwszy, wzrok przyciąga piękny, renesansowy Ratusz, w którym dawniej rezydowały władze miasta, a dziś budynek jest perłą architektury renesansowej, niektórzy nazywają go nawet „najładniejszym na północ od Alp”. Historia Ratusza ma swój początek w drugiej połowie XIII wieku i właśnie z tego okresu pochodzą gotyckie piwnice. Dawniej na ich sklepieniu znajdował się zwornik z herbem dynastii Przemyślidów z Czech, którzy panowali w Polsce od 1300 do 1306 roku.

W XVI wieku w Ratuszu miał miejsce pożar, po którym budynek wymagał renowacji. Z Włoch sprowadzono uzdolnionego architekta Jana Babtystę Quadro, który nadał budowli pięknego, renesansowego charakteru. Do dziś na północnej elewacji budynku widnieje napis „Hoc Opus Artificis Jannis Baptistae Itali…”, co oznacza „To dzieło artysty Jana Baptysty Włocha…”. Podczas odnowy Ratusza na wieży zamontowano też słynne trykające koziołki, z którymi związana jest pewna legenda.

Poznań atrakcje – legenda o koziołkach

Historia głosi, że po skończeniu budowy wieży zegarowej postanowiono wyprawić ucztę, aby zaprezentować budowlę wojewodzie poznańskiemu. Głównym daniem miał być sarni udziec, niestety przez nieuwagę kucharza spłonął. Biedny kuchcik musiał prędko wymyślić rozwiązanie tego problemu i postanowił upiec dwa koziołki. Jednak te były sprytniejsze niż myślał i uciekły aż na ratuszową wieżę, gdzie ujrzeli je przybyli goście Ta atrakcja tak spodobała się wojewodzie, że nakazał dodać koziołki do mechanizmu zegara. Do dziś, każdego dnia w południe w akompaniamencie poznańskiego hejnału na szczycie ratuszowej wieży można ujrzeć dwa trykające koziołki.

Zabytki Poznania – wnętrze renesansowego Ratusza

Będąc w okolicy Ratusza warto wejść także do wnętrza budynku, w którym znajduje się m.in. Wielka Sień, która uważana jest za najbardziej urokliwe pomieszczenie w całym Ratuszu. Pięknie zdobione sklepienie perfekcyjnie obrazuje renesansowy charakter. Dziś w budynku mieści się siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania, które w swoich zbiorach posiada aż 12 tysięcy eksponatów, przedstawiających historię Poznania od epoki średniowiecza aż do czasów nowożytnych. Na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze można obejrzeć dokumenty i rzemiosło, które prezentują historię miasta od XVII wieku do roku 1945. Bardzo ciekawym eksponatem są globusy nieba i Ziemi stworzone pod koniec XVIII wieku. Globus Ziemi przedstawia dodatkowo trzy trasy, które James Cook pokonał dookoła świata.

Zwiedzanie zabytków Poznania – Domku budnicze

Tuż obok Ratusza, na poznańskim Starym Rynku stoi ciąg małych, kolorowych kamieniczek, które mają bardzo bogatą historię. Dawniej były częścią zabudowy targowej. Najpierw w średniowieczu, w drewnianych budach sprzedawano ryby, świecie i inne przedmioty, które mogły przydać się mieszkańcom. W XVI wieku w dolnych częściach kamieniczek znajdowały się kramy, a wyżej mieszkali handlarze. Do dziś na elewacji kamieniczki numer 17 widnieje godło ze śledziem i trzema palmami, na budynku nr 11 zapisano datę 1535, co oznacza rok jego powstania. Szczególne znaczenie ma także kamienica, która zamyka szereg od południa. Przez jednych nazywana jest Kancelarią Miejską, a przez innych Domem Pisarzy. Dlatego, że aż do XVIII wieku była zamieszkiwana przez miejskiego pisarza. Dziś jest siedzibą Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. Jeśli mowa o budynkach na Starym Rynku, warto zwrócić uwagę na kamienicę przy ul. Żydowskiej 34, w której dawniej funkcjonował kościół.

Poznań zabytki – Fara Poznańska

Na końcu jednej z uliczek, która odchodzi od Starego Rynku stoi piękny budynek Fary Poznańskiej, uznanej za jedną z najładniejszych świątyń z epoki baroku. Jej budowę rozpoczęto w 1651 roku, a zakończono dopiero 50 lat później. Wnętrze świątyni zachwyca swoim wystrojem. Szesnaście kolumn ze sztucznego marmuru oddziela nawę główną, która otoczona jest licznymi kaplicami, zbudowanymi na początku XVIII wieku. Każdej kaplicy patronuje inny święty. W Farze Poznańskiej znajdują się także zabytkowe organy wykonane przez Fryderyka Ladegasta, XIX-wiecznego organmistrza. Ciekawostką jest także fakt, że pod Farą ciągną się podziemia, w których jeszcze w XX stuleciu przechowywano wino.

Atrakcje w Poznaniu – zabytkowa Biblioteka Raczyńskich

Tuż obok Starego Rynku znajduje się Plac Cyryla Ratajskiego, który z każdej strony otaczają kamienice pochodzące z XIX wieku. Pomiędzy Placem a Rynkiem stoją dwa zabytkowe budynki: Biblioteka Raczyńskich oraz Muzeum Narodowe. Bibliotekę ufundował hrabia Edward Raczyński, a dziś jest to najstarsza tego typu instytucja powstała na ziemiach zaboru pruskiego. Mimo dużych strat jakie poniosła podczas II wojny światowej, dziś jest bardzo ważną częścią kulturalnego życia Poznaniaków. Muzeum Narodowe warto odwiedzić, chociażby ze względu na wielkie dzieła, które się w nim znajdują. Obrazy Moneta, Malczewskiego czy Wyspiańskiego to tylko część zasobów poznańskiej instytucji.

Zabytki Poznania – Zamek Cesarski

Spacerując dalej przez centrum miasta, można łatwo dojść do ul. Święty Marcin 80/82, gdzie stoi niezwykła budowla Zamku Cesarskiego. Mimo, że jego średniowieczny charakter wskazuje na to, że budynek liczy sobie już kilka stuleci, to wybudowano go dopiero w XX wieku. Zamek powstał, aby zaznaczyć niemiecką dominację na terenie Wielkopolski. Tak jak koziołki, Zamek również ma swoją legendę, która głosi, że od rozpoczęcia budowy, pracom zawsze przyglądała się grupa gapiów. Wśród nich był chłop z Górczyna, która bardzo angażował się w motywowanie robotników do pracy. Kiedy niemiecki burmistrz zapytał go, dlaczego to robi, odpowiedział: „Zaś ale przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych powstanie”. Jak powiedział, tak się stało, bowiem już kilka lat później rozpoczęła się I wojna światowa, a Polska odzyskała niepodległość.

Historia zabytkowego Zamku Cesarskiego

Kiedy Zamek znalazł się w rękach Polaków, przemianowano go na siedzibę Uniwersytetu Poznańskiego i rezydencję prezydentów Polski, podczas ich wizyt w mieście. Co ciekawe, to właśnie w tamtych czasach w Zamku funkcjonował Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali kod niemieckiej Enigmy. Podczas II wojny światowej zamek przebudowano tak, aby mógł w nim rezydować Adolf Hitler. Co ciekawe, to właśnie dla niego dobudowano widoczny do dziś balkon oraz dodatkowe wejście paradne od strony ulicy Świętego Marcina. W 1945 roku Zamek był doszczętnie zniszczony, dlatego zastanawiano się nawet nad jego rozbiórką, jednak finalnie postanowiono go odbudować.

Dziś jest on kulturalnym centrum miasta. Swoją siedzibę mają w nim: Teatr Animacji, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz Centrum Kultury. Tuż obok Zamku, znajduje się Collegium Minus. Budynek powstał w 1910 roku i miał służyć pruskiej Akademii Królewskiej. Dziś mieści się w nim siedziba rektoratu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. We środku budynku stworzono dwie aule, większa z nich nazywana jest Salą Lubrańskiego i jest jedną z najbardziej popularnych i prestiżowych sal koncertowych w kraju. Odbywa się w niej m.in. konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Zabytki Poznania, które musisz zobaczyć – Ostrów Tumski

Być w Poznaniu i nie zobaczyć Ostrowa Tumskiego to niewybaczalny błąd. W końcu to tutaj swój początek ma historia Polski. Na przełomie VIII i IX wieku powstał tutaj gród obronny księcia Mieszka I i był jednym z najważniejszych ośrodków państwa Piastów. Tutaj odbył się chrzest Polski, a dwa lata później wybudowano pierwszą w Polsce katedrę i założono pierwsze biskupstwo. Brama Poznania ICHOT

Dziś w katedrze pochowani są władcy Polski wywodzący się z dynastii Piastów. Wyspa Katedralna jest doskonałym miejscem na historyczny spacer. Panujące tutaj cisza i spokój w niczym nie przypominają gwaru centrum dużego miasta, a liczne zabytki dodają wycieczce wartości edukacyjnej i historycznej. Odwiedzając Ostrów Tumski warto wstąpić do zabytkowych budynków takich jak: kościół Najświętszej Marii Panny, katedra, Muzeum Bramy Poznania ICHOT, Rezerwat Arecheologicznny Genius Loci czy Akademia Lubrańskiego. Warto również wejść na Most Jordana, którego nazwa pochodzi od imienia pierwszego urzędującego tutaj biskupa i przespacerować się jedną z najbardziej urokliwych dzielnic w Poznaniu, czyli Śródką. Na szczególną uwagę zasługuje mural 3D namalowany na jednej z kamienic.

Jakie zabytki w Poznaniu zwiedzać?

Miłośnicy militarnych zabytków powinni odwiedzić poznańskie forty. Jednym z nich jest Fort III powstały w latach 1877 – 1881. Zbudowała go armia pruska jako jeden z 18, które wchodziły w skład Twierdzy Poznań. 10 lat temu fort udostępniono do zwiedzania. Ścieżka przebiega zarówno przez cześć podziemną i naziemną. W podziemiu mieszczą się koszary, prochowania, kaponiera barokowa i pomieszczenia kaponiery czołowej. Do Fortu III można wejść przez Nowe ZOO w Poznaniu, dlatego nie można odwiedzić samego Fortu, ponieważ trzeba nabyć także bilet do ZOO.

Historyczne atrakcje w Poznaniu – Park Cytadela

Jeśli mowa o militarnej zabudowie, trzeba wspomnieć też o poznańskiej Cytadeli, którą w XIX wieku zbudowano razem z fortyfikacjami. Jednak Niemcy przez 115 lat wykorzystali ją tylko raz – gdy wojska radzieckie wyzwalały miasto w 1945 roku. Dziś to co ocalało z twierdzy jest częścią Parku Cytadela. Na jego terenie można podziwiać wojskowe budowle i ekspozycje w Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Ponadto, znajduje się tu aż 7 różnych cmentarzy, w tym groby Powstańców Wielkopolskich, Bohaterów Polskich czy ofiar Czerwca 1956.