Poznań na weekend – najciekawsze atrakcje

Poznań to miasto pełne cennych zabytków i interaktywnych atrakcji zarówno dla małych jak i dużych. Niezależnie od tego na ile dni odwiedzicie to miejsce, z pewnością nie będziecie się nudzić. Jednak, żeby nieco ułatwić zwiedzanie i nie pominąć żadnej, wartej uwagi aktywności, przygotowaliśmy listę atrakcji na udany weekend w Poznaniu. Mamy coś dla miłośników aktywności fizycznej i dla tych, których najbardziej fascynuje zwiedzanie zabytków. Powiemy, jak spędzić weekend w Poznaniu zimą i latem, gdzie zjeść i co zwiedzić w okolicznych miejscowościach.

Weekend w Poznaniu – co trzeba zobaczyć?

Weekend w Poznaniu warto rozpocząć od zwiedzania tego, co powinien zobaczyć każdy, kto odwiedza miasto. Jednym z takich miejsc jest urokliwy Stary Rynek, pełen kolorowych kamienic, muzyki na żywo, klimatycznych restauracyjnych ogródków i pięknych, monumentalnych zabytków. Każdy, kto w samo południe znajdzie się pod renesansowym ratuszem zobaczy również niezwykły pokaz legendarnych koziołków. Każdego dnia, gdy zegar wybija godzinę 12:00 z ratuszowej wieży wyłaniają się dwa koziołki, które dwanaście razy trykają się rogami. Jeśli nie zdążycie dotrzeć na Rynek o godzinie 12, możecie wejść do środka Ratusza i obejrzeć dawny mechanizm koziołków.

Atrakcje w Poznaniu – legenda o koziołkach

Jeśli już postanowicie obejrzeć koziołkowy spektakl, warto wiedzieć, dlaczego to akurat te zwierzęta wyłaniają się z ratuszowej wieży. Jest z nimi bowiem związana pewna legenda, która mówi, że po zakończeniu budowy zegara planowano wydać wielką ucztę, jednak sarni udziec przygotowywany przez kucharza spłonął. Biedny kuchcik chciał jakoś rozwiązać ten problem i ukradł dwa koziołki, które chciał upiec na rożnie. Zwierzęta jednak były sprytniejsze i uciekły mu aż na wieżę Ratusza, gdzie zobaczyli je przybyli goście oraz wojewoda poznański, który był tak zachwycony tym widokiem, że polecił dodać koziołki do mechanizmu zegara.

Poznań co warto zobaczyć – renesansowy Ratusz i Muzeum Rogala

Po obejrzeniu koziołkowego pokazu warto wybrać się na krótką wycieczkę po renesansowym Ratuszu. Jego powstanie datuje się na XIV wiek. Trzypiętrowy budynek z balkonami i piękną wieżą, z której każdego dnia wybrzmiewa poznański hejnał to coś co trzeba zobaczyć. Ponadto, wewnątrz budynku mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania, w którym znajduje się wiele cennych dla miasta zabytków.

Co zobaczyć w Poznaniu przez weekend – Rogalowe Muzeum

Będąc w okolicy Starego Rynku nie sposób nie wstąpić do Rogalowego Muzeum. To jedyne takie miejsce na mapie Poznania, w którym z dużą dawką dobrego humoru można poznać historię miasta, poznańską gwarę i skosztować pysznego świętomarcińskiego rogala, który jest obowiązkowym smakołykiem dla każdego, kto odwiedza Poznań. Dzieci, które odwiedzają muzeum mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach, podczas których z małą pomocą rodowitego Poznaniaka przygotują rogale. Muzeum znajduje się przy ul. Stary Rynek 41, a wchodzi się do niego od ul. Klasztornej. Bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy 17zł.

Poznań atrakcje – Centrum Kultury Zamek

Niedaleko Starego Rynku znajduje się raj dla miłośników wydarzeń artystycznych – Centrum Kultury Zamek. Każdego roku w Zamku prezentowane są sztuki wizualne, teatralne, muzyka oraz literatura. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że Centrum Kultury mieści się w dawnym Zamku Cesarskim, zbudowanym na wzór średniowiecznej budowli. Obok budynku znajduje się ogród i park, a po drugiej stronie ulicy piękny budynek Filharmonii Poznańskiej. Idąc nieco dalej można dotrzeć także do monumentalnego budynku Teatru Wielkiego, który działa w tym miejscu nieprzerwanie od 1919 roku. Spacer w te okolice będzie bardzo cennym przeżyciem i przyjemnym doświadczeniem wizualnym.   

Poznań na weekend – Ostrów Tumski

Po zwiedzaniu okolic Starego Miasta warto spacerem wybrać się na Ostrów Tumski. Piękna, zabytkowa katedra, brukowane uliczki oraz cisza i spokój, które nie są charakterystyczne dla centrum dużego miasta, a właśnie w takim się znajdują. Wszystko to tworzy niespotykany nigdzie indziej klimat. Miejsce to ma również ogromną wartość historyczną, bo właśnie tutaj swój początek miało państwo polskie. Jeszcze za czasów Mieszka I mieścił się tutaj gród obrony, zamieszkiwany przez polskich władców. Nie bez powodu, nazywano to miejsce centrum państwa Piastów.

Odwiedzając Ostrów Tumski, warto zajrzeć także do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci, w którym udostępniono cenne artefakty z grodu piastowskiego. Do Złotej Kaplicy, którą zbudowano za pieniądze podarowane przez ludność polską z trzech zaborów. Warto także wejść na Most Jordana, który przez swoje oświetlenie, niezwykłe wrażenie robi po zmierzchu. Tuż obok Ostrowa Tumskiego znajduje się niezwykle klimatyczna dzielnica Śródka. Pełna pięknych murali, klimatycznych kawiarni i słynnych restauracji jest miejscem, które warto zobaczyć w Poznaniu.

Poznań na weekend – Brama Poznania ICHOT

Podczas weekendu w Poznaniu warto odwiedzić Bramę Poznania ICHOT, która znajduje się tuż przy Ostrowie Tumskim. To niezwykłe i interaktywne muzeum opowiada o historii oraz początkach państwa polskiego. Jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Zamiast standardowych muzealnych ekspozycji, znajdują się tutaj ekrany multimedialne i ekspozycje tworzone za pomocą świateł. Brama Poznania jest przystosowana do zwiedzania przez dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. W ciągu roku odbywa się tutaj mnóstwo wydarzeń, imprez kulturalnych i warsztatów dla dzieci. Zwiedzanie dzieli się na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich odwiedzający oglądają ekspozycję, a druga połowa zwiedzania to spacer po wyspie katedralnej. Wizytę w Bramie Poznania można odbyć z audioprzewodnikiem w jednym z ośmiu języków lub w wersji dla dzieci, młodzieży czy rodzin z dziećmi. Bilet normalny kosztuje tutaj 20 zł, a ulgowy 15 zł. Można też skorzystać z biletu rodzinnego za 40 zł.Brama Poznania ICHOT

Poznań na weekend – zagraj w grę miejską

Ciekawą alternatywą weekendowego zwiedzania Poznania jest zagranie w specjalnie przygotowaną grę miejską. Wystarczy wejść na stronę www.gryturystyczne.pl lub udać się do punktu informacji turystycznej i pobrać kartę startową. Później we własnym tempie należy kierować się kolejnymi wskazówkami umieszczonymi na karcie. Do wyboru jest aż 50 różnych tematów gier. Każda z nich przedstawia miasto z innej strony, mówiąc na przykład o najstarszej części Poznania – Ostrowie Tumskim, o Powstaniu Wielkopolskim, o miejscach związanych z polskimi władcami. Każda z gier trwa kilka godzin i prowadzi przez najbardziej charakterystyczne dla miasta miejsca, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły czy ukryte detale, które stanowią wskazówki do dalszej gry.

Poznań i okolice na weekend

Poznań jest doskonałym miejscem na weekendową wycieczkę nie tylko ze względu na liczbę atrakcji w mieście. Mnóstwo interesujących miejsc jest do zobaczenia również w okolicach Poznania. Jednym z nich jest Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, oddalony 40 minut jazdy autem od Poznania. To doskonałe miejsce do spaceru na świeżym powietrzu połączonego ze zwiedzaniem interesującego miejsca. Wielkopolski Park Etnograficzny to skansen ukazujący życie mieszkańców z XIX-wiecznej Wielkopolski. Znajdują się tu drewniane, pokryte strzechą domy, pomieszczenia gospodarcze, sady i ogródki. Jest również las i mnóstwo zielonej przestrzeni, w której można miło spędzić czas. Tuż obok Dziekanowic znajduje się Ostrów Lednicki, czyli wyspa położona na Jeziorze Lednica, która została mianowana świadectwem powstania państwa polskiego. Oprócz wartości historycznej miejsce to jest doskonałe na spędzenie rodzinnego popołudnia ze względu na piękne okoliczności przyrody.

Okolice Poznania na weekend

Jeśli mowa o atrakcjach w okolicach Poznania na weekend, warto wspomnieć o Muzeum Pracowni Literackiego Arkadego Fidlera. W urokliwej willi w Puszczykowie znajduje się muzeum wielkiego podróżnika. Wokół budynku rozpościera się ogród, a w nim znajdują się pamiątki z legendarnych podróży Fidlera, m.in. replika żaglowca Kolumba. Po zwiedzaniu można wypić kawę w klimatycznej kawiarence na terenie obiektu. Kolejnym pięknym miejscem w okolicach Poznania jest Pałac w Rogalinie oraz Rogaliński Park Krajobrazowy. Jeśli planujecie spacer w atrakcyjnej okolicy, to miejsce będzie idealne. Miłośnicy historii będą zachwyceni możliwością wizyty w pałacu-rezydencji Raczyńskiego, a fanów przyrody ucieszy możliwość spaceru w ogrodzie i parku, które znajdują się tuż przy rezydencji. Najlepszą porą na odwiedzenie Pałacu jest słoneczny, jesienny dzień.

Weekend w Poznaniu dla aktywnych

Co robić w Poznaniu w weekend, jeśli jesteście miłośnikami aktywności fizycznej? Możliwości jest wiele. Możecie wybrać się na wycieczkę rowerową. Jeśli nie macie ze sobą rowerów, możecie wypożyczyć miejskie, które znajdują się w wielu punktach w mieście, wystarczy sprawdzić na mapie, który jest najbliżej. Jedną z ciekawych tras rowerowych jest wycieczka do Rezerwatu Przyrody Meteoryt Morasko. Droga prowadzi przez łąki, pola i lasy, co tworzy klimat przyjemnej i sielankowej wyprawy. Na miejscu można obejrzeć kratery powstałe przez uderzenie meteorytów.

Poznań na weekend – dzień nad jeziorem

Rowerem można dojechać także nad poznańskie jeziora, w których przy dobrej pogodzie można popływać. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest jezioro Strzeszynek wokół którego można biegać, jeździć rowerem, spacerować, grać w siatkówkę plażową i koszykówkę lub odpoczywać opalając się na plaży. Nad jeziorem odbywa się także wiele wydarzeń plenerowych, takich jak koncerty znanych artystów. Kolejną wartą uwagi destynacją jest jezioro Kierskie, na którym można uprawiać wiele sportów wodnych. Tuż obok plaży znajduje się ośrodek, w którym można wypożyczyć żaglówkę, rower wodny czy kajak. Kolejnym z jezior jest Rusałka, doskonała na miłe spędzenie rodzinnego dnia. W klimatycznej restauracji można posilić się w trakcie zabawy.

Weekend w Poznaniu – Jezioro Malta

Miłośnicy aktywności fizycznej, którzy zastanawiają się jak spędzić weekend w Poznaniu, powinni wybrać się także nad Jezioro Malta, które otacza kilka kilometrów ścieżki, na której nie brakuje biegaczy, spacerowiczów, miłośników jazdy na rowerze czy na rolkach. Niedaleko jeziora znajdują się Termy Maltańskie, czyli ogromny park wodny z wieloma atrakcjami. Tutaj na wodne szaleństwa trzeba poświęcić kilka godzin. A jeśli zamiast wodnych atrakcji wolicie poczuć trochę adrenaliny, koniecznie wybierzcie się do parku linowego Pyrland, w którym można skorzystać z trasy średniej pełnej najróżniejszych przeszkód lub trasy wysokiej przeznaczonej dla prawdziwych śmiałków. Do dyspozycji odwiedzających są także tyrolki, które oferują dwa zjazdy wśród koron poznańskich drzew.

Weekend w Poznaniu w zimę

Powiedzieliśmy już sobie co można robić w weekend w Poznaniu w lato, a teraz czas wspomnieć o zimowych atrakcjach. Tuż obok jeziora Maltańskiego można pojeździć na nartach w samym środku miasta. Wystarczy kupić bilet na stok i skorzystać z wersji dla początkujących lub zaawansowanych. W mieście jest także mnóstwo lodowisk, które oferują niezapomnianą zabawę w rytmach muzyki disco. Najpopularniejszym z nich jest lodowisko „Chwiałka” czy Malta.

Weekend w Poznaniu – gdzie zjeść?

Nie da się ukryć, że odwiedzanie punktów gastronomicznych to także doskonała atrakcja. Podczas weekendu w Poznaniu z pewnością nie będziecie narzekać na mały wybór. Nie bez powodu miasto jest nazywane gastronomiczną stolicą Polski. Klimatyczne i urokliwe kawiarnie, restauracje z każdym typem kuchni i alternatywne bary to tylko krótki wstęp do tego co Was tutaj czeka. Koniecznie odwiedźcie La Ruina Raj, w której skosztujecie słynnego sernika, Tapastę, gdzie zjecie pyszne danie z robionym na miejscu makaronem, 4 Alternatywy, w których spróbujecie kopytek w najpyszniejszym wydaniu. ALEkosmos, w którym zjecie słynny sernik ze słonym karmelem albo Szuszone Pomidory z pizzą, która znajduje się na podium tych najpyszniejszych w Poznaniu.