Atrakcje dla dzieci w Poznaniu – najciekawsze propozycje

Miasto dwóch Koziołków, pysznych Świętomarcińskich Rogali i miłośników pyr z gzikiem. Miejsce, w którym po ulicach jeżdżą bimby, po polanie biegają kejtry i nikogo nie dziwi powiedzenie: wuchta wiary tej! Mowa oczywiście o tramwajach, psach i dużej ilości ludzi, która każdego dnia przechadza się poznańskimi ulicami. Stolica Wielkopolski ma dużo do zaoferowania zarówno miejscowym jak i przyjezdnym, ale jeszcze więcej atrakcji czeka w Poznaniu na dzieci. Przeczytaj jakie są najciekawsze atrakcje dla dzieci w Poznaniu.Brama Poznania ICHOT

Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Poznań dla dzieci to hasło, które spokojnie mogłoby zostać motywem przewodnim miasta, ponieważ ma ono tyle do zaoferowania najmłodszym, że atrakcji dla dzieci wystarczyłoby tu na co najmniej miesiąc całodziennych zabaw. Sprawdź bezpłatne atrakcje Poznania, które z pewnością zachwycą Twoją pociechę.

Ciekawe miejsca dla dzieci Poznań – Wartofrajda

Pierwszym, wartym uwagi miejscem jest Wartofrajda, czyli nowoczesny plac zabaw położony w Parku Stare Koryto Warty. Atrakcja dla dzieci powstała na podstawie oryginalnego projektu, który pełen jest innowacyjnych rozwiązań oraz ułatwień, które sprawiają, że z placu zabaw mogą korzystać również dzieci niepełnosprawne. Do zabawy mogą dołączyć maluszki już od 1. roku życia. Ta atrakcja w Poznaniu jest zupełnie inna niż pozostałe place zabaw. Nie ma tu wiele urządzeń, za to przestrzeń jest zaprojektowana tak, aby dzieci mogły indywidualnie interpretować wszystkie elementy i bawić się na swój sposób.

Materiały, które zostały użyte podczas budowania placu zabaw w Poznaniu to przede wszystkim drewno, piasek i naturalne liny. Ciekawym aspektem atrakcji jest to, że jego kształt przypomina płynącą tu niegdyś Wartę. Na uwagę zasługują też wydające dźwięki elementy, trampolina, drewniane rybackie domki, mini ścianka wspinaczkowa, duża huśtawka i mnóstwo zielonej przestrzeni. Warto zauważyć, że plac zabaw celowo jest położony trochę niżej, aby rodzice mogli obserwować co robią ich dzieci.

Rozrywka dla dzieci w Poznaniu – Park Cytadela

Jeśli mowa o tym jakie bezpłatnych atrakcje dla dzieci w Poznaniu wybrać nie sposób pominąć Cytadeli – największego parku w mieście. Miejsce to idealnie nadaje się do aktywnego spędzania czasu. Szerokie asfaltowe ścieżki sprzyjają zarówno jeżdżeniu na rowerze, rolkach, hulajnogach czy bieganiu. Piękne zielone trawniki są zaś idealne do tego, aby zorganizować piknik albo rodzinny turniej puszczania latawców. Co więcej, na Cytadeli znajdują się aż trzy dobrze wyposażone place zabaw oraz dwie kawiarnie, w których można posilić się przed dalszą zabawą. Miłośnicy militariów będą zachwyceni możliwością odwiedzenia Muzeum Uzbrojenia. Wśród muzealnych eksponatów znajduje się amunicja artyleryjska, różne rodzaje broni i pojazdy pancerne. Cytadela to miejsce, w którym spokojnie można spędzić cały dzień, bez chwili nudy.

Poznań dla dzieci atrakcje – poznańskie koziołki

Będąc w Poznaniu z dziećmi warto odwiedzić zabytkowy Stary Rynek z pięknymi kolorowymi kamieniczkami. Na najmłodszych duże wrażenie zrobią również poznańskie koziołki, które każdego dnia w samo południe wyłaniają się z wieży renesansowego ratusza i stykają się głowami.

Atrakcje Poznania – Muzeum Rogala

Będąc w okolicy Starego Rynku warto wstąpić do bardzo ciekawego miejsca w Poznaniu – Muzeum Rogala. To doskonała atrakcja dla tych, którzy chcą poznać tradycję i kulturę Poznania przedstawioną w niebanalny sposób. Rogalowi mistrzowie w kameralnej atmosferze zabiorą najmłodszych w kulinarną podróż, podczas której pokażą w jaki sposób powstają Świętomarcińskie Rogale, co składa się na ich tajemną recepturę oraz jak wewnątrz wygląda zabytkowa kamienica, w której znajduje się muzeum. Na koniec na odwiedzających czeka najlepsza część programu, czyli degustacja upieczonych rogali. A to wszystko w bardzo miłej atmosferze i z dozą dobrego humoru.

W ofercie muzeum znajdują się również warsztaty Koziołki, podczas których prowadzący opowiadają o koziołkach oraz nowość w ofercie muzeum, czyli warsztaty Widokówka z Poznania. Podczas zajęć najmłodsi słuchają opowieści o poznańskich legendach, hejnale oraz koziołkach i ciekawymi formami plastycznymi tworzą własną widokówkę, którą mogą później zabrać ze sobą.

Atrakcje turystyczne Poznań – Malta i okolice

Jezioro w centrum dużego miasta, w dodatku blisko stoku narciarskiego? W Poznaniu to możliwe! Wystarczy odwiedzić okolice Jeziora Maltańskiego, gdzie na małych i dużych czeka mnóstwo niesamowitych aktywności. Każdy, komu zależy na bezpłatnych atrakcjach w Poznaniu powinien wybrać się na jeden z placów zabaw w okolicy jeziora Maltańskiego. Na dzieci czekają tu nowoczesne huśtawki, linie do wspinaczki, elektroniczne gry terenowe czy kącik malucha. Ciekawą atrakcją w Poznaniu jest również Ogród Czasu, czyli kompleks zegarów słonecznych, które zaprojektowano z okazji 750-lecia miasta. Podobno każdego kto dotknie „słońca” na zegarze prasłowiańskim spotka szczęście.

Co ciekawego w Poznaniu – atrakcje na Malcie

Będąc w okolicy Jeziora Maltańskiego warto skorzystać także z innych atrakcji w Poznaniu. O każdej porze roku na odwiedzających czekają inne aktywności. W sezonie letnim dzieci mogą uczyć się zasad ruchu drogowego w Szkole Małego Kierowcy. Do dyspozycji jest aż 30 różnych samochodzików, z których mogą korzystać najmłodsi od 4 do 11 lat. Auta poruszają się po specjalnym torze, który przypomina drogę i realne znaki drogowe. Dla dzieci to niesamowite przeżycie. Przed przyjściem należy telefonicznie zarezerwować bilet upoważniający do wstępu na tor. Kolejną ciekawą atrakcją dla dzieci przy jeziorze Malta jest pole do mini golfa. Mogą zagrać na nim dorośli i dzieci już o 6. roku życia. Pole składa się z toru o długości 300 metrów oraz 18 dołków. Mini golf to idealna atrakcja w Poznaniu dla całej rodziny.

Poznań dla dzieci – jezioro Maltańskie

Spacerując wzdłuż jeziora Maltańskiego warto wstąpić do strefy automatów, które będą świetną rozrywką zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Do zabawy mogą dołączyć dzieci już od 3. roku życia. Czekają na nich mini koparki. Taka forma rozrywki to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w rodzinnym gronie i wzmocnienie więzi z najbliższymi. W sezonie letnim dzieci od 6. roku życia wraz z rodzicami mogą skorzystać z łańcuchowej karuzeli weneckiej. Osiąga ona 8 metrów wysokości. Jej głównym atutem są walory wizualne, ponieważ przypomina karuzelę Montmarte w Paryżu, a podczas wirowania w powietrzu można spoglądać na piękne jezioro.

Atrakcje w Poznaniu dla fanów mocnych wrażeń

Na miłośników adrenaliny w okolicach jeziora Maltańskiego czeka kolejka górska Adrenalina. Po torze o długości 500 metrów można jechać w dwuosobowych wagonikach. W najszybszych momentach osiągają prędkość nawet 40 km/h, a liczne zakręty dodają nutki adrenaliny. Kolejka górska, dzięki sprawnym hamulcom oraz pasom bezpieczeństwa jest w pełni bezpieczna dla dzieci. Z atrakcji mogą skorzystać maluszki już od 3. roku życia. Kolejną aktywnością jest tor saneczkowy o długości 530 metrów. Wózki, którymi jedzie się po torze przypominają sanki, a podczas trasy można przyglądać się pięknym widokom, które roztaczają się wokół toru. Saneczki mogą osiągać prędkość nawet 50 km/h. Atrakcja jest dostępna dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia. Warto wiedzieć, że dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z toru tylko pod opieką osoby dorosłej.

Na narty do Poznania – najlepsze atrakcje dla dzieci!

Stok narciarski nad jeziorem brzmi dość irracjonalnie. Jednak w Poznaniu wszystko jest możliwe. Nad jeziorem Maltańskim na wszystkich małych i dużych czekają dwa stoki narciarskie przeznaczone zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych miłośników nart i snowboardu. Można skorzystać z dwóch obiektów – stoku głównego o długości 150 metrów i 18 stopniach nachylenia. Prowadzą na niego dwa wyciągi, krzesełkowy oraz talerzykowy. Do dyspozycji jest również stok mały o długości 300 metrów i 14 stopniach nachylenia z wyciągiem talerzykowym.

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu – Nowe ZOO

Będąc w okolicy Jeziora Maltańskiego nie sposób nie wstąpić do jednej z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Poznaniu – Nowego ZOO. Na zwiedzanie dobrze zaplanować sobie kilka godzin, ponieważ trasa wiodąca przez różne atrakcje ZOO jest bardzo długa i zajmuje nawet kilka godzin. W poznańskim ZOO mieszkają niedźwiedzie, żyrafy, słonie, małpy, tygrysy, lwy, nosorożec, foki i wiele innych. Bardzo ciekawy obiektem jest motylarnia, w której można zobaczyć niesamowity spektakl motyli. Na terenie ZOO znajduje się również plac zabaw dla dzieci, bezpłatna kolejka oraz mini park linowy.

Lekcja wspinaczki w poznańskim parku linowym Pyrland

Tuż obok Nowego ZOO znajduje się park linowy Pyrland, w którym można świetnie spędzić czas z całą rodziną. Na najmłodszych gości czeka trasa dziecięca zabezpieczona siatkami asekuracyjnymi i wypełniona kolorowymi kulkami. Mogą korzystać z niej dzieci od 3. do 12. roku życia. Nieco trudniejsza jest trasa niska, na której znajduje się 13 przeszkód dla dzieci od 6. roku życia. Trasa będzie niezapomnianym przeżyciem dla małych poszukiwaczy przygód. Dodatkową atrakcją dla dzieci w Poznaniu w parku Pyrland jest trasa tyrolkowa, na której można wykonać 5 zjazdów na linie. Aktywność jest przeznaczona dla dzieci od 6. roku życia.

Poznań atrakcje dla dzieci i dorosłych

Kiedy najmłodsi będą świetnie bawić się na trasach dziecięcych Pyrland rodzice mogą skorzystać z aktywności przeznaczonych dla starszych. Trasa średnia oferuje aż 22 przeszkody, które można przejść na 9 różnych sposobów. Mogą skorzystać z niej również starsze dzieci, które ukończyły 13 lat. Na największych śmiałków czeka trasa wysoka z 17 przeszkodami umieszczona aż kilkanaście metrów nad ziemią. Z trasy może skorzystać również młodzież od 16. roku życia. Dorośli oraz osoby od 13. roku życia, podobnie jak najmłodsi, mogą zjechać na tyrolce. Do dyspozycji są dwie trasy o długości 70 metrów.

Poznań atrakcje – Termy Maltańskie

Następną wartą uwagi atrakcją dla dzieci w Poznaniu są Termy Maltańskie, które oferują najmłodszym mnóstwo ciekawych aktywności zarówno latem jak i zimą. Przez niektórych są nazywane rajem w centrum Poznania, a to za sprawą licznych zjeżdżalni, piaskowych plaż, basenów i zielonej roślinności. Dzieci podczas wizyty na Termach Maltańskich mogą skorzystać z dwóch placów zabaw: wodnego i standardowego. Na pierwszym z nich znajdują się armatki wodne, fontanny, wiaderka przelewowe, które dostarczają dzieciom mnóstwo radości. Wszystko jest umieszczone na antypoślizgowej posadzce, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie się bawić. Wewnątrz budynku Term Maltańskich również dostępne jest wiele atrakcji dla najmłodszych. Brodzik z mini zjeżdżalnią i tryskającą wodą, fontanny, basen z rwącą rzeką czy uruchamianymi co pół godziny falami. Niezwykle ciekawą atrakcją są również wewnętrzne i zewnętrzne zjeżdżalnie, na których dzieci mogą zjeżdżać wraz ze swoimi rodzicami. Ich rozmiar oraz prędkość są dostosowane tak, aby najmłodsi byli w pełni bezpieczni.

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu – Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania to doskonałe miejsce na ciekawe spotkanie z historią. Odwiedzając tą atrakcję w Poznaniu można w niebanalny sposób dowiedzieć się jak powstało państwo polskie. Historia jest tu bowiem przedstawiona w bardzo nowoczesny sposób. Najmłodsi mogą poznawać ją za pomocą multimediów i światła. Nie bez powodu Brama Poznania jest uznana za jedyne w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa.

Zwiedzanie składa się z dwóch części. W pierwszej z nich najmłodsi wraz z rodzicami mogą obejrzeć wyjątkową wystawę, która znajduje się w budynku. Podczas drugiego etapu wszyscy wybierają się na spacer po wyspie katedralnej. Bramę Poznania można zwiedzać w dwóch formach. Jedna jest przeznaczona do zwiedzania dla starszej młodzieży oraz dorosłych, a druga dla rodzin z dziećmi. Na początku każdej trasy zwiedzający otrzymują audio przewodnik, który prowadzi ich przez wszystkie atrakcje. Dzięki temu, można oglądać ekspozycję we własnym tempie. Co więcej, w przypadku ścieżki rodzinnej dostępna jest również gra terenowa, która zmienia zwiedzanie w niezwykle ciekawą zabawę.

Atrakcje turystyczne dla dzieci w Poznaniu – poznaj polską historię

Każdy żądny przygód malec może wybrać się na jedną z tematycznych wypraw, która przybliży mu historię konkretnych wydarzeń w historii Polski. Trasy rozpoczynają się w soboty o godzinie 11:00 i można uczestniczyć w nich całą rodziną. Należy wybrać jeden spośród aż pięciu motywów przewodnich. Pierwszy z nich nosi nazwę Wyprawa z Mieszkiem, podczas której dzieci w słuchawkach słyszą głos samego księcia Mieszka I, który opowiada im o tym jak wyglądało życie w średniowieczu oraz o tym, co łączy go z Poznaniem. Dodatkową atrakcją jest możliwość zadawania księciu pytań. Czy to nie jest fascynujące?

Kolejna z tras tematycznych nosi nazwę Poszukiwacze skarbów i zabiera małych odkrywców w prawdziwą podróż pełną niespodzianek. Podczas tej gry, dzieci poznają tajemnice Ostrowa Tumskiego i dowiedzą się jak wyglądało życie mieszkających tam ludzi. Podczas wyprawy Zbudujmy Ostrów Tumski dzieci spotykają na swojej drodze budowniczych z przeszłości, którzy opowiadają o swoich dziełach, które zbudowali na wyspie. Czwarta trasa nazywa się Sekrety dźwięcznej wyspy i odkrywa przed najmłodszymi sekrety świata dźwięków, pokazując co można było usłyszeć na Ostrowie Tumskim za czasów Mieszka I. Ostatnia z tras o nazwie Spędźmy razem czas przedstawia świat oczami dzieci, które żyły w tym miejscu 1000 lat temu. Zwiedzanie tej wyprawy kończy się rozgrywką w grę planszową.

Brama Poznania i liczne atrakcje dla najmłodszych dzieci w Poznaniu

Wiemy już co w Bramie Poznania mogą robić starsze dzieci, jednak warto wspomnieć również o atrakcjach dla maluszków. Rodzice najmłodszych gości mają do wyboru trzy motywy tematyczne. Pierwszy z nich nosi nazwę Psotne zimowisko i zabiera dzieci w świat zimowych przygód. Wspólnie z rodzicami mogą wszystkimi zmysłami poczuć zamarznięte kałuże czy oblodzone chodniki, a to wszystko pod dachem Bramy Poznania. Warsztaty Wiosenny ogród przedstawiają maluchom tajniki wiosny. Mali uczestnicy mogą przekopywać ogród, podlewać rośliny konewkami, czy grabić ziemię, z której wyrosną kwiatki. Cykl W głębi ziemi pozwala maluszkom na moment zamienić się w małych archeologów, którzy wykopują różne, ukryte pod piachem, gliną i żwirem elementy pochodzące z wnętrza Ostrowa Tumskiego.