Co warto zobaczyć w Poznaniu? Najciekawsze atrakcje w stolicy Wielkopolski

Poznań, jak przystało na miasto wojewódzkie, jest bardzo popularny wśród turystów. Każdego roku odwiedza go 1,7 mln osób. Co dwudziesty turysta, który przyjeżdża do Polski trafia właśnie do Poznania. Najwięcej osób odwiedza miasto w celach biznesowych lub turystyczno-rekreacyjnych. Jednak niezależnie od powodu, który sprawi, że znajdziemy się w stolicy Wielkopolski, warto wiedzieć co zobaczyć w Poznaniu, aby podróż była interesującą i niezapomnianą przygodą.

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Turyści zapytani o to, która atrakcja w Poznaniu jest według nich najbardziej atrakcyjna, wskazali na Stary Rynek. Nic dziwnego, ponieważ płyta Starego Rynku to tętniące życiem serce miasta. Atrakcja, którą musi zobaczyć każdy, kto odwiedza Poznań. W średniowiecznym mieście stanowił on samo centrum, a dziś jest trzecim największym rynkiem wśród polskich miast. Jeśli dodać do tego liczne zabytki, pochodzące z różnych epok oraz klimatyczne bary i kawiarnie, otrzymamy miejsce, w którym każdy chce znaleźć się chociaż na chwilę.

Poznańskie Koziołki każdego dnia dają niesamowity spektakl

Każdego dnia o godzinie 12:00 na szczycie wieży renesansowego ratusza ukazują się dwa koziołki, które są symbolem Poznania. Związana jest z nimi pewna legenda, która mówi, że kiedy przygotowywano dostojną kolację, aby uczcić powstanie ratusza oraz zegara, kucharz przez przypadek spalił sarninę, która miała być podana jako główne danie. Chcąc wybrnąć z sytuacji, ukradł dwa koziołki, jednak te uciekły przed nim aż na wieżę ratuszową. Przez to przybyli goście ujrzeli dwa trykające się na szczycie budynku koziołki. Wojewoda był tak zachwycony tym widokiem, że zamarzył, aby mechaniczne koziołki już na zawsze pozostały na wieży.

Poznań – zwiedzanie Starego Rynku

Stary Rynek znalazł się na liście ciekawych miejsc w Poznaniu jeszcze z kilku innych powodów. Jednym z nich jest barwna historia, która przez kilka wieków toczyła się na kamiennych uliczkach pomiędzy pełnymi uroku kamienicami. W samym centrum znajdował się plac targowy, który powstał już w 1253 roku. Prowadziło od niego aż 12 uliczek, które istnieją do dziś. Na rynku wybudowano najważniejsze dla miasta budowle: pręgierz, ratusz, wagę miejską, nieistniejące już sukiennice, publiczne studnie i jatki chlebowe.

Historia poznańskiego Ratusza

Ratusz, który przez wielu jest uważany za najpiękniejszy w Polsce powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Jednak dopiero w połowie XVII wieku zyskał obecny styl. Włoski architekt Jan Babtysta Quadro z Lugano nadał mu renesansowego charakteru. Niestety, sto lat później ratuszową wieżę spotkał przykry los, ponieważ trafił w nią piorun. Mimo że po kilkunastu latach zbudowano ją ponownie, to już 35 lat później zniszczył ją huragan. Wieża ponownie zniszczono w 1945 roku. Spaliły się wtedy także dwie kondygnacje budynku. Po renowacji wykonanej około 10 lat później budynek zyskał taki stan, w jakim znajduje się do dziś. Obecnie w dawnym ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Niestety ze względu na dwuletni remont jest zamknięte. Ponowne otwarcie dla zwiedzających jest planowane na październik 2021 roku.

Poznań – co zwiedzić na Starym Rynku?

Oprócz pięknego, renesansowego ratusza na Starym Rynku znajduje się również dobrze znany Poznaniakom pręgierz, który często jest punktem spotkań mieszkańców. Dawniej jednak nie kojarzył się tak dobrze. Był bowiem miejscem, w którym wymierzano kary za różne przewinienia – chłostano i obcinano uszy. Tuż obok pręgierza znajdują się charakterystyczne, kolorowe kamieniczki, które od zawsze są miejscem handlu. Dawniej sprzedawano tam świece oraz ryby, a dziś poznańskie pamiątki. W małej uliczce, niemal na samym środku Starego Rynku znajduje się Studzienka Bamberki ozdobiona rzeźbą dziewczyny niosącej dzbany z wodą. Jest ona symbolem licznej grupy osadników z niemieckiego Bambergu, którzy w XVIII wieku osiedlili się w podpoznańskich wsiach.

Poznań – zwiedzanie muzeów

Jeśli mowa o Starym Rynku, nie można zapomnieć o poznańskich muzeach, których wokół niego jest aż sześć. Wspomniane wcześniej Muzeum Historii Miasta Poznania, które mieści się w ratuszu. Tuż obok znajduje się Muzeum Rogalowe, w którym można wziąć udział w specjalnych warsztatach i poznać tradycję wypiekania Rogali Świętomarcińskich. Dzieci mogą wziąć również udział w warsztatach edukacyjnych o ratuszu, koziołkach oraz poznańskim hejnale. Nieopodal znajduje się także oryginalne Muzeum Instrumentów Muzycznych, w którym można poznać historię muzyki przez pryzmat instrumentów. Dużo miejsca poświęcono w nim losom polskiej muzyki. Muzeum Instrumentów to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

Po przeciwnej stronie rynku swoją siedzibę ma Muzeum Powstania Wielkopolskiego upamiętniające losy bohaterów tego zdarzenia. Przy Starym Rynku znajduje się jeszcze Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza oraz Muzeum Archeologiczne, w którym można poznać historię pradawnych mieszkańców Wielkopolski. Znajdują się w nim zabytki datowane nawet na okres starożytności. Dużą popularność mają także zbiory egipskie, pożyczone od berlińskiego muzeum.

Poznań – co zwiedzać w centrum?

Niedaleko Starego Rynku znajduje się majestatyczny Zamek Cesarski. Jest on najmłodszym w Europie budynkiem stworzonym dla monarchy. W latach 1905 – 1910 powstał na życzenie niemieckiego cesarza Wilhelma II. Zaprojektowano go tak, aby przypominał średniowieczną budowlę. Od samego początku miał być symbolem niemieckiego panowania w Wielkopolsce.

Legenda o Zamku Cesarskim

Z Zamkiem, tak jak z koziołkami jest związana pewna ciekawa legenda. Kiedy robotnicy pracowali na placu budowy zamku, każdego dnia przyglądał im się pewien chłop z Górczyna. Cały czas zachęcał i motywował ich do pracy. Kiedy burmistrz zadał mu pytanie, dlaczego chce, aby niemiecki zamek powstał w tak sprawnym tempie, odpowiedział pamiętne zdanie – „Zaś ale przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych wstanie”. Dużo się nie pomylił, ponieważ już cztery lata po zakończeniu budowy, wybuchła pierwsza wojna światowa, a kolejne cztery wiosny później Polska odzyskała niepodległość. Po wojnie zamek pełnił funkcję siedziby dawnego Uniwersytetu Poznańskiego. Studenci Wydziału Matematycznego przychodzili na zajęcia właśnie do tego budynku. W latach 30. XX wieku właśnie tam absolwenci złamali niemiecki kod Enigmy. Podczas drugiej wojny światowej w zamku rezydował Hitler. To dla niego wybudowano balkon na wieży i stworzono majestatyczne wejście od strony ul. Św. Marcina.

Obecnie Zamek pełni rolę centrum kulturalnego Poznania

Po II wojnie światowej budynek był tak zniszczony, że myślano nawet, aby go rozebrać. Jednak stało się zupełnie odwrotnie. Zamek został wyremontowany, a dziś pełni funkcję centrum kulturalnego. Odbywają się w nim różne wydarzenia dla małych i dużych, m.in. Teatr Animacji czy Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Do najpopularniejszych wydarzeń, które odbywają się w Zamku zalicza się Festiwal ETHNO PORT Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA oraz obchody Imienin ulicy Św. Marcina. Nowoczesną część zamku można zwiedzać bezpłatnie, każdy kto chce zobaczyć również historyczną część musi kupić bilet w cenie 5 zł. Dzieci wchodzą bezpłatnie.

Fara Poznańska to jedno z najciekawszych miejsc w Poznaniu

Wyjątkowy budynek Fary Poznańskiej sięga historią aż do 1570 roku. Wtedy biskup Adam Konarski sprowadził do Poznania Jezuitów, a miasto dało im niewielki kościół, dwa szpitale oraz szkołę miejską. Jednak świątynia, którą otrzymali zakonnicy okazała się zbyt mała, dlatego podjęto decyzję o budowie bardziej okazałego kościoła. Kamień węgielny wmurowano 81 lat po przybyciu Jezuitów i przystąpiono do pracy. Niestety na 22 lata przerwał ją potop szwedzki. W 1678 roku prace rozpoczął na nowo polski teoretyk architektury, który na istniejących już fundamentach budował kolejne elementy świątyni. Otwarto ją w 1701 roku. W kolejnych latach kościół był niszczony i odbudowywany. Ostatnią renowację zakończono w 2001 roku. Co ciekawe, pod budynkiem umieszczone są ogromne piwnice, które długi korytarz łączy z innymi zabudowaniami pod powierzchnią Starego Miasta. W jedenastu grobowcach znajdują się ciała zakonników, m.in. ks. Kacpra Drużbickiego.

Zwiedzanie Fary Poznańskiej

Obecnie podziemia są udostępnione do zwiedzania. Poznańską świątynie oraz jej podziemne korytarze można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Ponadto, wszystkich miłośników instrumentów muzycznych z pewnością zainteresuje możliwość obejrzenia zabytkowych organów Friedricha Ladegasta. Przewodnik opowiada o strojeniu organów, o sposobie w jaki gra się na tak dużym instrumencie oraz o tym, dlaczego organista zmienia buty przed koncertem. Zwiedzanie organów kosztuje 5 zł za osobę.

Ostrów Tumski to obowiązkowe miejsce na turystycznej mapie Poznania

Każdy kto choć raz odwiedził Ostrów Tumski po zmroku wie, że jest to najbardziej urokliwe miejsce w Poznaniu. Monumentalna katedra, brukowane uliczki, zabytkowe domostwa wszystko to sprawia, że spacerując po Ostrowie Tumskim można napawać się niesamowitą ciszą i spokojem, której daleko do gwaru jaki panuje centrum dużych miast. Jednak nie tylko ze względu na ten fakt, warto odwiedzić to miejsce. Ostrów Tumski to początki państwa polskiego. Od ponad dziesięciu stuleci kształtuje się w nim polska historia.

Nazwa Ostrowa Tumskiego pochodzi od staropolskich słów Ostrów, oznaczającego wyspę oraz tum tłumaczonego jako katedra. Jeszcze podczas panowania Mieszka I, znajdował się tu ogromny gród obronny, który zamieszkiwali pierwsi polscy władcy oraz pierwszy polski biskup – Jordan. Miejsce to, obok Gniezna, było centrum państwa Piastów. Nowe dane historyczne wskazują nawet na to, że nie w pierwszej stolicy Polski, ale właśnie na Ostrowie Tumskim odbył się chrzest Polski, a dwa lata później zbudowano w tym miejscu katedrę, w której do dziś pochowani są władcy z dynastii Piastów. Spacerując po Ostrowie Tumskich nie można ominąć najważniejszych obiektów, takich jak: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w którym archeolodzy udostępnili pozostałości grodu piastowskiego, Most Jordana, który ze względu na oświetlenie najpiękniej prezentuje się nocą, czy też Złota Kaplica wybudowanaz pieniędzy zebranych od ludności polskiej z trzech zaborów w latach 30. XIX wieku. Bilet umożliwiający odwiedzenie kaplicy kosztuje 3,50 zł.

Śródka to idealne miejsce na romantyczny

Jeśli mowa o miejscach, które trzeba zobaczyć w Poznaniu, nie można zapomnieć o pełnej niesamowitego klimatu Śródce. Znajduje się tuż obok Ostrowa Tumskiego i jest najstarszą dzielnicą miasta. Przez lata była zapomnianym miejscem, jednak od pewnego czasu odzyskała zasłużoną popularność. Powstało na niej mnóstwo urokliwych kawiarni i knajp. Jest też piękny mural wykonany w technice 3D, który wita wszystkich odwiedzających. Nosi nazwę: Opowieść środecka z trębaczem na dachu i kotem w tle. Brzmi intrygująco, prawda? Mural ma wprowadzać w klimat miasta, w którym toczy się życie rzemieślników i kupców. Ciekawostką jest, że napis Terravita na muralu wcale nie oznacza tego, że firma zasponsorowała powstanie malunku. Reklama czekolady znajdowała się na kamienicy długo przed powstaniem muralu, dlatego w drodze kompromisu, po jego namalowaniu pojawiła się jako jeden z elementów.