Metody nauczania języka angielskiego dla dzieci

Poznawanie języków obcych od najmłodszych lat jest nie tylko bardzo popularną, ale i przynoszącą szereg korzyści praktyką. Nauczyciele mają do wyboru różne metody nauczania, które dobierają do potrzeb swoich małych uczniów. Poznaj kilka z nich, dzięki którym Twoje dziecko może nauczyć się języka angielskiego.

Metoda Helen Doron

Ten wieloetapowy program obejmuje 9 lat nauczania i jest dedykowany dzieciom w wieku od 1. do 14. roku życia. Stworzony został przez brytyjską językoznawczynię – Helen Doron. Polega na całkowitym pominięciu języka ojczystego podczas uczenia się języka obcego, na przykład angielskiego. W pierwszych 6. latach dzieci uczy się rozumienia prostych komunikatów i reagowania na nie. W późniejszym okresie uczą się pisać, a także czytać po angielsku. Kurs prowadzony jest w małych grupach, dzięki czemu nauka staje się efektywniejsza. Warunkiem skuteczności metody Helen Doron jest jednak odpowiedni prowadzący, który perfekcyjnie zna język i jest bardzo merytoryczny. Zwłaszcza dlatego, że dzieci uczą się, naśladując starszych.

Total Physical Response

Metoda ta skierowana jest do najmłodszych, którzy uczą się reagować na język angielski własnym ciałem. Dzieci w swoich gestach i ruchach wyrażają to, w jaki sposób zrozumiały zaprezentowane przez nauczyciela słowo. Dzięki temu maluchy nie czują się na zajęciach skrępowane i o wiele szybciej zaczynają przyswajać wiedzę. Program Total Physical Response nie przewiduje korzystania z podręczników. Swobodna, pełna ruchu atmosfera zajęć pobudza działanie obu półkul mózgu i sprzyja zapamiętywaniu nowych informacji.

Metoda Callana

Ten program nauki angielskiego bazuje na rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych dzieci. Powstał w oparciu o sposób, w jaki najmłodsi przyswajają słowa i stwierdzenia. Dzieci zachęcane są do powtarzania określonych zwrotów, dzięki czemu po jakimś czasie są w stanie zapamiętać wiele słów i rozbudowanych sformułowań. W metodzie Callana nauczyciel nie skupia się na gramatyce. Uznaje się, że podstawą nauki języka angielskiego jest słownictwo, ale zasad gramatycznych dzieci są w stanie nauczyć się z wiekiem.

Metoda Talking Kids

Metodę Talking Kids porównuje się do metody Callana. Skierowana jest zwłaszcza do starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Nauczyciel prowadzi zajęcia bardzo dynamicznie, zadając pytania i oczekując na nie natychmiastowej odpowiedzi. Jest energiczny, dużo gestykuluje, wykorzystuje pomoce dydaktyczne – zwłaszcza obrazki. Dzieci uczone są konkretnych zwrotów i pełnych zdań. Lektor na bieżąco koryguje wymowę małych uczniów. Gdy zaczynają okazywać znudzenie, wprowadza zabawy językowe.

Metoda Musical Babies (Musical English)

Metoda Musical Babies i będąca jej kontynuacją metoda Musical English opierają się na nauczaniu poprzez taniec i śpiew. Podczas zajęć muzyczno-tanecznych, które prowadzone są w języku angielskim, maluchy przez zabawę, rymowanki i piosenki przyswajają słowa oraz zwroty. Nauczyciel dużą uwagę przykłada do wymowy uczniów. W czasie lekcji dozwolone jest używanie języka polskiego.

Metoda Berlitza

Nauka angielskiego prowadzona według tej metody skupia się przede wszystkim na komunikacji. Nauczyciel musi być native speakerem. Jego zadaniem jest zachęcanie dzieci do mówienia – nawet jeśli popełniają sposób błędów. Nauka gramatyki odbywa się w przypadku metody Berlitza dodatkowo, w określonych kontekstach sytuacyjnych, które mogą przydarzyć się w rzeczywistości. Zajęcia rozpoczynają się od zaprezentowania treści lekcji przez nauczyciela. Następnie lektor ćwiczy z dziećmi nowy materiał, a na koniec zachęca je do zaprezentowania tego, czego się nauczyły.

Ponadto, szkoły językowe dla najmłodszych oferują również nauczanie w oparciu o różnego rodzaju autorskie metody. Jeśli interesuje Cię kurs angielskiego dla dzieci w Poznaniu, prowadzony przez utalentowanych lektorów, którzy stosują oryginalny program, dostosowany do poziomu oraz możliwości małych uczniów i gwarantujący efektywną naukę, koniecznie zajrzyj pod adres https://earlystage.pl/pl/szkola/poznan.